Dodany: 02.08.2013 21:16|Autor: antypater

Decjusz niezmordowany

W trzeciej czesci serii SPQR pt. ''Świętokradztwo na misteriach'' (link: Świętokradztwo na misteriach (Roberts John Maddox)) nasz bohater Decjusz po odbyciu służby wojskowej w Galii (wówczas tylko Galii Narbońskiej) wraca do ukochanego Rzymu, który odwzajemnia mu jego wielkie uczucie kolejnymi poważnymi kłopotami.

W samej książce nie doszukałem się żadnych błędów merytorycznych ani większych nieścisłości, podobnie jak to miałó miejsce w dwóch poprzednich częściach serii SPQR, czyli pod tym względem jest w trzeciej części nawet lepiej niż w częściach poprzednich. Jedyną nieścisłością, jaką wypatrzyłem jest kwestia pochodzenia etnicznego rodu Klaudiuszów. W pierwszej części czytamy, że członkowie wspomnianego rodu byli z pochodzenia Sabinami z dużą domieszką krwi etruskiej. W trzeciej części dowiadujemy się natomiast, że byli oni Sabinami z nieznacznym ''ertuskim dodatkiem'', ogarniętymi modą na ''etruskość''.

Sceny ''mordobicia'' i innych pokrewnych jemu akcji są jak zawsze u pana Maddox'a opisane na najwyższym poziomie.