Dodany: 02.04.2013 12:49|Autor: ejotek

Książka: Chłopiec z latawcem
Hosseini Khaled

"Chłopiec z latawcem"

Khaled Hosseini to amerykański psycholog i pisarz pochodzenia afgańskiego. W 2003 roku została wydana jego debiutancka powieść "Chłopiec z latawcem". Okrzyknięta światowym bestsellerem, sprzedana w ponad ośmiu milionach egzemplarzy, powieść została przetłumaczona na 42 języki, a Marc Forster zekranizował ją w 2007 roku.

Jest to książka o przyjaźni dwóch chłopców. Amira - syna wpływowego i bogatego Afgańczyka (Baby), i Hassana - syna Alego, który jest służącym w domu Baby. Dziadek Amira przygarnął Alego, gdy ten stracił rodziców, dlatego Baba tak bardzo przejmuje się losem Hazarów. Często woli złościć się na własnego syna niż odprawić służącego, z którym przez wiele lat zżył się jak z bratem.

Amir chodzi do szkoły, Hassan zaś prasuje mu ubranie, robi śniadanie i czeka na opady śniegu, gdyż wtedy szkoły są zamknięte i chłopcy mogą bawić się razem, puszczać latawce. Zawody w puszczaniu latawców są bardzo ważnym elementem kulturowym Afganistanu. To nie tylko dziecięca zabawa, lecz także krew płynąca z poranionych szklanymi linkami latawców dłoni. I całe rodziny siedzące na balkonach z kubkami ciepłej herbaty w dłoniach, kibicujące faworytom.

Właśnie po zakończeniu się najważniejszych w sezonie zawodów zdarzyło się coś, co przez wiele długich lat powodowało u Amira wyrzuty sumienia. Muszę przyznać, że bardzo go znielubiłam w tamtym momencie. Mimo że starałam się zrozumieć i usprawiedliwić jego zachowanie... nie potrafię.

Hosseini zadebiutował bardzo trudną tematycznie powieścią. Z jednej strony poruszył temat przyjaźni. W przypadku Amira jest to przyjaźń bardzo ograniczona, w zasadzie nawet nie nazwałabym tej więzi przyjaźnią. Chłopiec często naśmiewa się z niepiśmiennego Hassana, potrafi posunąć się do kłamstwa i oszczerstwa, byle zyskać w oczach ojca. Hassan zaś broni Amira jak tylko może, robi wszystko, by podnieść przyjaciela na duchu, by zachęcić go do pisania i do walki o latawiec. Jak przyjdzie mu za tę przyjaźń zapłacić?

Drugim trudnym wątkiem powieści jest sytuacja polityczna Afganistanu. Autor opisuje moment wejścia rosyjskich żołnierzy, zmiany w życiu zwykłych ludzi i rozwiązania, na jakie często musieli się godzić, by w miarę godnie żyć. Jak w tej sytuacji odnaleźli się nasi bohaterowie? Jakie życie ich czeka? Czy Amir odkupi swoją winę? Czy zapomni o historii sprzed lat?

Zachęcam do lektury "Chłopca z latawcem". Na mnie wywarł bardzo duże wrażenie.

[Recenzja została wcześniej opublikowana na moim blogu]