Dodany: 06.11.2007 13:19|Autor: lechuga

Czytatnik: Lechugowy czytatnik

Znowu hurtem

Henning Mankell "Firewall"
Ta książka Mankella podobała mi się chyba najmniej. Nadal jestem pod wrażeniem napięcia, jakie potrafi zbudować, nadal lubię Wallandera, podoba mi się drobiazgowość z jaką jest przedstawione dochodzenie. Trudno mi było uwierzyć w tę serię błędów, jakie na koniec popełnia komisarz. Z jednej strony może to mój błąd, bo Wallander też jest człowiekiem i nigdy nie pozował na Herculesa Poirot, który wie wszystko i to w dodatku lepiej. Niemniej łatwość z jaką był zwodzony kontrastowała z jego poprzednimi osiągnięciami. No i raczej nie przepadam za spiskami rodem z Jamesa Bonda. Tzn. akurat 007 bardzo lubię, ale u Mankella wolę "zwykłe" zbrodnie.
Żeby jednak nie było wątpliwości - to jest tylko i wyłącznie kręcenie nosem kogoś, kto został rozpieszczony przez wszystkie pozostałe książki tego autora, a ten kryminał przeczytałam zarzucając wszystkie obowiązki, które nie były niezbędne.

Divakaruni Chitra Banerjee "Mistrzyni przypraw"
Bardzo przyjemna powieść, magia miesza się tu z rzeczywistością. Jest i o miłości, i o spełnianiu marzeń, i o poświęceniu. Trochę bajka, w dodatku w przenośni i dosłownie dobrze doprawiona.

Medwed Mameve "Jak Elizabeth Barrett Browning uratowała moje życie"
Brałam z półki niepewnie, bo wyglądało mi na kolejną kiepską powieść o samotnej trzydziestolatce i jej problemach z mężczyznami. A tymczasem miłe zaskoczenie, dowcipna, dobrze napisana powieść między innymi o szukaniu swojego miejsca w życiu. Poza tym uwielbiam, gdy autor zna się na czymś i potrafi ten temat interesująco wpleść w fabułę (tu: losy nieżyjącej angielskiej poetki Browning wpływają na życie bohaterki).

Ozick Cynthia "Dziedzic migotliwego świata"
Ciekawe, pozostało wrażenie wyobcowania i nierealności. Trudne relacje, nierozwiązane problemy, niedopowiedzenia. Raczej pesymistyczna.

Monika Piątkowska "Krakowska żałoba"
Życie Maurycego Opiłko, fryzjera męskiego, a w tle Kraków. Mocne, barwne postaci, z którymi nie sposób się nie zaprzyjaźnić. Podobało mi się. Zwłaszcza drobiazgowo opisywane codzienne życie miasta.