Dodany: 25.11.2012 18:41|Autor:

z okładki


Andrzej Janowski (ur. 1935) - pedagog, polonista, harcmistrz. Współzałożyciel reaktywowanej w 1957 roku 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Czarna Jedynka”, organizował harcerską akcję „Warmia i Mazury” m.in. jako jej komendant. W 1981 roku przewodniczący Niezależnego Ruchu Harcerskiego. Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych. Ekspert „Solidarności”, działacz podziemnego Zespołu Oświaty Niezależnej i uczestnik negocjacji „stolika oświatowego” w trakcie obrad „Okrągłego Stołu” w 1989 r. Jako wiceminister edukacji w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego, odpowiadał m.in. za kształcenie nauczycieli, edukację mniejszości narodowych i pomoc oświatową Polakom z terenów b. ZSRR. Członek Rady Edukacji Narodowej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wykłada w Akademii Humanistyczno–Ekonomicznej w Łodzi i w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Aleksander Kamiński był recenzentem jego rozprawy doktorskiej na UAM w Poznaniu i habilitacyjnej na Uniwersytecie Warszawskim.

Aleksander Kamiński (1903-1978), pedagog, wychowawca, instruktor harcerski, twórca metodyki zuchowej, Żołnierz Armii Krajowej, redaktor „Biuletynu Informacyjnego” oraz jeden z twórców i duchowych przywódców Szarych Szeregów. Po przełomie 1956 przez półtora roku przewodniczący Naczelnej Rady Harcerskiej ZHP. Autor legendarnych „Kamieni na szaniec” i „Wielkiej gry” oraz m.in. „trylogii zuchowej” („Antek Cwaniak”, „Książka wodza zuchów”, „Krąg rady”), biografii Andrzeja Małkowskiego i Józefa Grzesiaka „Czarnego” (wspólnie z Antonim Wasilewskim), a także wielu prac naukowych.


"Być dzielnym i umieć się różnić" to fascynująca opowieść profesora i harcerza o innym profesorze harcerzu. Obaj to wybitni wychowawcy, których dokonania były w swoim czasie dla harcerstwa i pedagogiki przełomowe. Autor podkreśla, że publikacje Aleksandra Kamińskiego i ich późniejsze bezpośrednie kontakty w ogromnej mierze przyczyniły się do ukształtowania go jako instruktora harcerskiego, pedagoga i naukowca. Janowski ukazuje zaskakująco aktualne przemyślenia Kamińskiego o Polsce, wychowaniu i harcerstwie, a także postawę, do której "Kamyk" był szczególnie przywiązany — ową tytułową "dzielność". W poszczególnych szkicach znajdujemy opis zmagań człowieka, który stara się iść uczciwą drogą, wbrew przeciwnościom robić swoje, nie ulegać naciskom, wykorzystywać pojawiające się szanse. W drobiazgach zawierać kompromisy, a zachowując swe zdanie umieć ładnie — dawniej powiedziano by może: elegancko — różnić się od tych, którzy mają inne poglądy. I warto być dzielnym.

[Niezależne Wydawnictwo Harcerskie, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 374
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: