Dodany: 02.10.2007 17:05|Autor: Andrzej K.

"Zwierzenia pielgrzyma" dla czytelnika "Pielgrzyma"

Wiedza o Autorze nie jest obowiązkowa dla Czytelnika jego książek. Dzieło można z powodzeniem dobrze odbierać bez znajomości osobistych wyznań. Kiedy Autor zdradza tajemnice swojego prywatnego życia, ma to zupełnie inne znaczenie, bo wtedy możemy lepiej poznać jego myślenie i doświadczenia, które to myślenie kształtowały. W przypadku wywiadu przeprowadzonego przez Juana Ariasa z Paulo Coelho tak właśnie jest. Dla tych Czytelników, którzy lubią książki Coelho, wszelkie szczegóły jego życia stanowią dopełnienie jego twórczości. Przeczytanie tego wywiadu-rzeki daje jeszcze efekt uboczny w postaci bardziej krytycznego odbioru twórczości Paulo Coelho. Przy aforystycznych wyznaniach typu "Odwaga to strach, który umie się modlić"* rozpoznamy bezbłędnie Autora "Pielgrzyma". Gdy przeczytamy, pozornie oczywiste, zdanie: "Aby rozproszyć ciemności, wystarczy zapalić światło, bo przecież nie można zapalić ciemności"**, będziemy utwierdzać się w rozpoznaniu wspólnych, mistycznych doznań "Alchemika". Dopiero jednak rozdział 5, pod tytułem "Pierwiastek kobiecy", z zamieszczonym na samym początku wyznaniem "W pewnym sensie moim życiem całkowicie rządziła kobieca energia"***, pozwoli nam zrozumieć "Podręcznik wojownika światła" z jego gnostycznym anturażem. Zrozumiemy wtedy, że Maria jest tylko nowym imieniem Izydy i nie ma nic wspólnego z Matką Jezusa. Książkę przeczytać warto, aby osiągnąć świadomość tego, do jakich instynktów (swoich i czytelnika) musi Autor się odwoływać, aby móc pisać i odnosić sukces w dziesiejszym neurotycznym społeczeństwie.

* Juan Arias, "Zwierzenia pielgrzyma. Rozmowy z Paulem Coelho", tłumacz: Marcin Małkowski, wyd. Drzewo Babel, 1999, s. 144.
** Tamże, s. 140.
*** Tamże, s. 83.