Dodany: 18.11.2012 21:29|Autor:

Książka: Kobiety władzy PRL
Koper Sławomir
Notę wprowadził(a): agnesines

Autor bestsellerowej serii o Polsce międzywojennej rozpoczyna nowy cykl, w którym opisuje obyczajową stronę PRL-u.

O komunistycznych władcach wiemy sporo. Ale o kobietach, które im towarzyszyły – niewiele. A były to postacie barwne. Żony, kochanki, towarzyszki, ale i artystki, pisarki, które dały się władzy uwieść.

Wśród portretów jest Julia Brystygier, zwana Krwawą Luną, która z niezwykłym okrucieństwem torturowała mężczyzn w stalinowskich więzieniach UB, a potem popadła w żarliwą wiarę i związała się z zakładem dla ociemniałych w Laskach, jest piękna Nina Andrycz, dama pod każdym względem, żona Józefa Cyrankiewicza, z którym wiodła życie "kawiorowej lewicy", są żony i kochanki Bolesława Bieruta, który wiódł ożywione życie erotyczne, Zofia Gomułkowa, której żydowskie pochodzenie było skrzętnie ukrywane w czasach antysemickich awantur, Stanisława Gierek, wokół której narosło mnóstwo plotek. I wiele innych pań o intrygujących życiorysach. Autor z wielką kulturą, ale i bez pruderii tworzy obraz epoki widziany z perspektywy kobiet ważnych w tamtych czasach.

[Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2012]

Użytkownik: shiva77 09.01.2013 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor bestsellerowej seri... | agnesines
Fatalna edycja tekstu - mnóstwo błędów literowych, zwłaszcza w końcówkach wyrazów - utrudnia to rozumienie książki. Poza tym uważam, że w niektórych rozdziałach więcej jest treści n/t mężczyzn niż tych kobiet o których ma teoretycznie być rozdział (np. Anna Iwaszkiewicz). Część o kobietach Bieruta jest tak chaotyczna, że nie mogłam się za nic połapać kto, z kim i gdzie - autor skacze z miejsca na miejsce z lat trzydziestych do 50-ch i 40-ch.
Książka fajnie się zapowiadała ale mam wrażenie, że była pisana "na czas" - widać tu chaos, czasem powtórki z poprzednich książek (Elity II RP)a często ewidentne braki podstawowych informacji.
Użytkownik: DarthTom 15.05.2022 12:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor bestsellerowej seri... | agnesines
Czy książka pt PRL Żony i kochanki władzy wydana w 2022 przez Wydawnictwo Harde jest tą samą pozycją która widnieje w katalogu ???

Książka zawiera informacje że jest to wydanie II poprawione i z opisu w biblionetce również wychodziło by na to że to ta sama książka pod lekko zmienionym tytułem.