Dodany: 29.10.2012 12:52|Autor: Fiona54

Holokaust w wersji soft

Powieść "Siostry" Ireny Landau mogą przeczytać wszyscy. Dorośli, ale także młodzież. Rzecz traktuje o przeżyciach wojennych tytułowych sióstr. Są Żydówkami, więc wojna była dla nich szczególnie okrutna. Chociaż jedna z nich była w czasie wojny młodą dziewczyną, zaś druga zaledwie dzieckiem, obie przeszły wiele, straciły niemal wszystko.

Wydawałoby się, że to książka o czasach wojennych jakich wiele. Jednak powieść Ireny Landau mówi o tych traumatycznych wydarzeniach w sposób przystępny i łagodny, jakkolwiek dziwnie by to zabrzmiało. Nie ma w niej drastycznych opisów. Dlatego uważam, że powieść tę należy zalecać jako lekturę obowiązkową dla gimnazjalistów. Na pewno więcej mogą z niej dowiedzieć się o niemieckiej okupacji, getcie, obozie niż z nudnego podręcznika.

W powieści przeplata się czas współczesny z minionym. Obserwujemy w jaki sposób przeżycia z młodości wpływają na dalsze życie człowieka.
Książka jest napisana językiem sprawnym, żywym. Akcja wartka. Może zbyt młodzieżowe zdają mi się dojrzałe jednak bohaterki Maria i Ajka. Jest to jednak zaleta dla młodego czytelnika. To dobra pozycja w dyskusji o Holokauście. Tym bardziej potrzebna, że dyskusja o tamtych sprawach rozgorzała na nowo.