Dodany: 27.05.2012 18:33|Autor:

Książka: Twierdza Brest
Buchheim Lothar-Günther
Notę wprowadził(a): ku_ki

"Twierdza" - monumentalne epickie dzieło Lothara-Günthera Buchheima, powstało 20 lat po słynnym na cały świat "Okręcie" i jest jego bezpośrednią kontynuacją.

Trzy miesiące trwa odyseja autora, który od końca maja do końca sierpnia 1944 roku przemierza zrujnowaną Twierdzę Europa, jak naziści dumnie nazywali okupowane przez siebie kraje.

Nie sposób przyporządkować tej książki do jednego gatunku. Jest to i bezkompromisowa autobiografia autora, i soczysty opis podróży, a jednocześnie świadectwo minionych czasów, powieść wojenna i przygodowa.

Znajdziemy tu wszystkie znane z "Okrętu" atuty: kipiący autentyzmem język dialogów, drastyczną szczegółowość opisów, perfekcyjne ukazanie atmosfery i grozy wojny, bogactwo i głębię obserwacji oraz charakterystyczny, brutalny w swej szczerości sarkazm autora.

Czy to będą obrazy z rozbitego bombami Berlina, czy opis ataku partyzantów francuskich, czy rzeczywistość dywanowych nalotów, czy też upiorna ucieczka przepełnionym do niemożliwości okrętem podwodnym do ostatniego zajętego jeszcze przez Niemców francuskiego portu – wszystko to tchnie niespotykanym w innych powieściach wojennych autentyzmem i drapieżnością, ukazując jednocześnie bezsens i okrucieństwo toczonych przez ludzi wojen.

[Bellona, 2010]