Dodany: 25.04.2012 22:19|Autor:

nota wydawcy


Jestem człowiekiem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce" – tak można podsumować opowieści wyjątkowych rozmówców Justyny Tomskiej zawarte w zbiorze "Okiem pacjenta".

Tym, co najbardziej ludzkie i najpowszechniejsze jest słabość, choroba. Właśnie o doświadczeniu choroby własnej i bliskich, o jej dramatycznych i zabawnych obliczach i przez ten pryzmat o oczekiwaniach wobec służby zdrowia i medycyny mówią osoby obdarzone nieprzeciętnymi talentami i szczególną wrażliwością.

W książce "Okiem pacjenta" głos zabierają wybitni artyści – pisarze, aktorzy, filmowcy, muzycy, plastycy, wspominając swoje twórcze poszukiwania, przeżycia, które miały wpływ na percepcję świata i kształtowanie talentu, zabawne i ważne przygody. Dowiadujemy się wreszcie, jak to jest, gdy osobę znaną nam ze świata ducha dotyka całkiem fizyczna niemoc.

Rozmowy kierowane pierwotnie do lekarzy są uniwersalne w swoim przekazie, tak jak talent rozmówców jest dobrem powszechnym. Poeta Bronisław Maj, który "ostatni raz u lekarza był za wczesnego Gierka", opowie o żartach z Wisławą Szymborską i naturze melancholika. Wojciech Plewiński, legendarny fotograf "Przekroju" i polskich gwiazd, wspomni dramatyczną przygodę ze stawianiem baniek. Znakomity kompozytor Zbigniew Preisner wytłumaczy, dlaczego woli leczyć się w Szwajcarii i jakie znaczenie w muzyce ma cisza. Od Krystyny Zachwatowicz dowiemy się, że bywają szpitale, w których dzwonek przy łóżku jest nieczynny i by wezwać pielęgniarkę, należy stukać w szafkę.

Czasem śmieszne, czasem trudne rozmowy o wspólnym doświadczeniu, jakim jest stawianie czoła chorobie.

[Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 740
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: