Dodany: 27.07.2007 13:19|Autor: artemi

Świat Jessamy

Dzieciństwo utożamiane jest często z beztroską, radością życia bez zmartwień, kłopotów, taki czas "sielski, anielski".

Świat widziany oczami dziecka nie zawsze jest jednak bezpieczny i przyjazny.

Historia Jessamy, bohaterki "Małej Ikar", przypomina, że dzieci też miewają swoje problemy, przeżywają lęki. Szczególnie kiedy są wrażliwe i mają świadomość swojej odmienności.

Jess to wyjątkowa dziewczynka, która nie radzi sobie z własną samotnością i emocjami. Poznajemy jej rodzinę, najbliższe otoczenie, myśli i lęki. Ośmioletnia dziewczynka zabiera nas w podróż do własnego świata, który z biegiem lektury staje się coraz bardziej przerażający.

Powieść Helen Oyeyemi ukazuje zmagania z lękami, własnymi demonami i poczuciem wyobcowania, ale czyni to w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Opowieść ma wdzięk, dziecięcy bohater nadaje jej lekkości oraz klimat tajemniczości, który buduje pojawiający się wątek nigeryjski, a wraz z nim odrobina magii. Na drugim planie opowieści rysuje się także delikatnie dramat rodziny.

"Mała Ikar" to udany debiut młodej pisarki, ciekawa powieść, trzymająca w napięciu do ostatniego słowa.

Użytkownik: carmaniola 28.07.2007 09:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzieciństwo utożamiane je... | artemi
Czytałam już o tej powieści, a Twój tekst utwierdza mnie w przekonaniu, że warto po nią sięgnąć. Do schowka i dziękuję! :-)

PS. Ciekawa jestem, czy rzeczywiście jej "magia" przypomina przypomina tę, którą znaleźć można u Bena Okri.

Użytkownik: an1a 12.11.2007 20:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzieciństwo utożamiane je... | artemi
Dosłownie do ostatniego słowa. Świetna książka.