Dodany: 14.11.2011 10:34|Autor:

Jaroslav Seifert (1901-1986), wielki liryk czeski, w 1984 roku jako pierwszy Czech wyróżniony literacką nagrodą Nobla, autor dziesiątków tomików poezji, napisał też opublikowaną pod koniec swego długiego życia książkę "Wszystkie uroki świata". Ów tom wspomnień i anegdot komentuje wydarzenia czeskiej literatury i kultury w okresie z górą półwiecza, a niekiedy poprzez dygresje sięga jeszcze głębiej, do pierwszych lat XX wieku.

Jaroslav Seifert jest wiarygodnym świadkiem swojej epoki, nie zawsze jednak na tym poprzestaje. Często przeobraża się w historyka literatury, przybliżając nam tę lub inną zapomnianą postać, oddając jej sprawiedliwość, podkreślając jej ważkie, nieprzemijające znaczenie. Jak się okazuj, poeta liryczny potrafi być pełnym pasji polemistą!

To zaledwie jeden tylko nurt szeroko rozlane rzeki pamięci, która ocala od zapomnienia ludzi i krajobrazy, zdarzenia i dzieła (książki, obrazy, rzeźby, utwory muzyczne), ulotne nastroje i niepowtarzalne przeżycia.

Tytuł "Wszystkie uroki świata" zapożyczył autor ze swego wczesnego wiersza; książka ta nie tylko unaocznia genezę wielu utworów poety, lecz pozwala zaobserwować proces ich tworzenia.

[Tekst z obwoluty]

[PIW, 1991]