Dodany: 14.09.2011 22:57|Autor: Malusia-kiciusia

Książka: Wyznania gejszy
Golden Arthur

Nie z wyboru, lecz z musu

"Wyznania gejszy" jest to opowieść inspirowana historią najsłynniejszej japońskiej gejszy, Mineko Iwasaki.

Naszą bohaterkę, Sayuri poznajemy jako dziesięcioletnią dziewczynkę. Wtedy jeszcze nazywała się ona Chiyo Sakamota. Pochodziła z wioski rybackiej i miała starszą siostrę, Satsu. Ich ojciec był rybakiem, a matka cierpiała na raka kości. Ojciec oddał obie córki pod opiekę pana Tanako Ichiro, który małą Chiyo sprzedał do pewnej herbaciarni, aby tam stała się gejszą, a Satsu umieścił w dzielnicy prostytutek. Sayuri wspomina tak tę sytuację: "gdy poznałam pana Tanakę Ichiro naprawdę było to najlepsze i najgorsze zdarzenie w moim życiu"[1]. Aby zostać gejszą, musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Dni praktykantki wypełnione były ciężką pracą w herbaciarni, zdobywaniem umiejętności w graniu na shamisenie, w tańcu i w śpiewie. Tak że młoda dziewczyna, która chciała zostać gejszą, spała zaledwie po trzy godziny na dobę.

Początkowo dla małej Chiyo los ten był przekleństwem. Dążyła za wszelką cenę do odnalezienia siostry. Kiedy jej się udało, zaplanowały wspólną ucieczkę. Jednak wypadek naszej bohaterki pokrzyżował jej plany ucieczki i musiała zostać w herbaciarni.

Sayuri wyróżniała się urodą. Miała szaroniebieskie oczy. Coś się zmieniło w naszej bohaterce, kiedy zapłakana spotkałą prezesa przedsiębiorstwa Iwamura, który chusteczką osuszył jej łzy. Wtedy zrozumiała, że jej przeznaczeniem jest zostać sławną gejszą.

Sama nigdy by tego nie dokonała. Jednak na jej drodze pojawiła się bardzo popularna gejsza Mameha, która obiecała z młodej praktykantki uczynić gejszę. Wprowadziła ją w ten świat, gdzie dużym utrudnieniem są zazdrosne inne kobiety. Sama Sayuri mówi tak o tym życiu: "Dzisiaj wiem, że nasz świat jest tylko falą w wielkim oceanie życia. Triumfy i cierpienia, nawet najczarniejsze, z czasem bledną niczym lawowane rozwodnionym tuszem na papierze"[2].

Wokół tej książki wybuchł skandal. Przedstawiona w tym świetle ceremonia mizuage dla Europejczyków ukazała gejszę jako luksusową prostytutkę. Ceremonia mizuage to po prostu utrata dziewictwa połączona ze zmianą statusu z praktykantki na młodą gejszę i zmiana koloru kołnierzyka z czerwonego na biały oraz sposobu uczesania. W odpowiedzi na te sporne kwestie powstała książka Mineko Iwasaki "Gejsza z Gion", którą zamierzam przeczytać, aby poznać rzeczywisty świat gejsz oczami kobiety, która naprawdę była gejszą.

[1] Arthur Golden, "Wyznania gejszy", tłum. Witold Nowakowski, wyd. Albatros, 2006, s. 11.