Dodany: 02.07.2011 18:09|Autor:

Książka: Wyjdź za mnie!
Updike John
Notę wprowadził(a): KociaMiętka

John Updike, urodzony w 1932 r., należy do najbardziej interesujących współczesnych pisarzy amerykańskich. Absolwent Uniwersytetu Harvarda i Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Oksfordzie, debiutował w 1958 r. tomikiem poezji. Sławę jednak zyskał głównie dzięki twórczości prozatorskiej. Ma w swoim dorobku ponad dziesięć powieści, kilka tomów opowiadań, zbiory poezji, sztukę teatralną, tomy eseistyczne. Polskiemu czytelnikowi znany jest m.in. z głośnych powieści: "Centaur" (Czytelnik 1966), "Farma" (PIW 1967), "Jarmark domu ubogich" (WL 1981), "Uciekaj, króliku" (PIW 1988).

"Wyjdź za mnie" (Marry Me, 1967) jest barwną opowieścią romantyczną o doskonałej, lecz zakazanej miłości dwojga ludzi związanych już małżeństwem, rozdzieranych konfliktami psychicznymi i moralnymi. Jerry to typowa u Updike'a postać męża i ojca, który nie potrafi podjąć ostatecznej decyzji i odejść do ukochanej kobiety. Sally, na pozór bardziej aktywnie dążąca do wyjaśnienia sytuacji, też właściwie nie umie przeciąć więzów łączących ją z mężem i dziećmi. Bezradność człowieka w sytuacjach, które go przerastają, to powtarzający się Updike'owski motyw.

[In Focus, 1992]