Dodany: 04.04.2011 21:18|Autor: Lenin

Czytatnik: Słowa Lenina

Terry Pratchett - Niewidoczni akademicy

W wyniku konfliktu tradycji i słodkiej rzeczywistości elita Niewidocznego Uniwersytetu musi na boisku i zmierzyć się w jakimś meczu, byle tylko podtrzymać swoje fundusze. W przseciwnym wypadku przepadnie deska z serami. A to by była tragedia!! W tej sytuacji należy zaznajomić się z zasadami tej gry, zrozumieć dlaczego stanowi taką frajdę dla społeczeństwa, a zwłaszcza, czy da się w czasie meczu zjeść zapiekankę. Dziekan Ridcully będzie miał do pomcy w takiej sytuacji swojego asystenta, sekretarza, zastępce etc. Stibbonsa, młodego Treva Likely'ego, chłopaka, który z puszką wyczynia co tylko sobie umysł wymarzy (nie chodzi o wypicie duszkiem czy inną zjawą), pana Nutta, jak się okazuje orka, który stara się nadać swojemu życiu wartość (co wcale nie jest łatwe, jeśli spojrzy na historyczne brzemię orków) oraz plejadę innych kolorywch postaci. Gra w piłkę jest ponownie tylko pretekstem, by przedstawić w dyskowy sposób fascynację ludzi piłką nożną oraz jej pozaboiskowy wymiar. Przy okazji można podyskutować o tolerancji, świecie celebrytów, zapiekankach oraz hierarchii służebnej. Wszystko polane sosem dyskowym, co sprawia, że zapiekanka jest bardziej strawna i smaczniejsza. Duże podziękowania dla tłumaczy, którzy naprawdę muszą stawać na głowie, skoro ich praca jest w dalszym ciągu dla nas niesamowita zabawą.

4,5/6