Dodany: 14.02.2007 19:48|Autor: fodla

"Narrenrurm"Sapkowskiego

+++Ale ja młodzieńcze,nie jestem jakiś tam dzikus.Jestem Europejczyk.Nie pozwalam,by w interesach kierowały mną sympatie i antypatie.
+++Dzieci to przyszłość narodu.Nasza przyszłość.Cóż,jako taka zapowiada się nieciekawie.Po pierwsze,chudo.Po drugie-smrodliwie,niechlujnie i nieapetyczne do obrzydliwości.Ale można wszak zaradzić.Miast malkontencić,trzeba zadbać.Umyć.Nakarmić.Wyedukować.I już przyszłość zapewniona.
+++Zbyt przywykli do tego,że ludzie dygoczą przed nimi ze strachu i srają po nogach na sam ich widok.Wszechmocni panowie życia i śmierci,podoba im się władza,upaja terror i siany postrach.A kim naprawdę są?Zera,kundle z domnikańskej psiarni,półanalfabeci,zabobonne nieuki,zboczeńcy i tchórze.Tak,tak,nie kręć głową,Szarleju,to normalna rzecz u satrapów,tyranów i katów,są to tchórze,to ich tchórzostwo połączone z wszechwładzą wyzwala w nich bestialstwo,a uległość i bezbronność ofiar jeszcze to potęguje.I tak jest w przypadku inkwizytorów.Pod ich budzącymi przerażenie kapturami kryją się zwykli tchórze.I nie wolno płaszczyć się przed nimi i wyć o litość,bo owocuje to z ich strony jeszce większym bestialstwem i okrucieństwem.Im trzeba hardo do oczu!Chociaż,powiadam,ratunku to nie przyniesie,ale można przynajmniej ich przestraszyć,zachwiać ich pozorowaną pewnością siebie.