Dodany: 05.12.2010 22:41|Autor: McAgnes

"Kły"

Mike Resnick lubi Afrykę, poświęcił jej kilka książek, a to jest jedna z nich. Tematem jej są kły afrykańskiego supersłonia, pochodzące z XIX wieku. Kilka tysięcy lat później do Duncana Rojasa zgłasza się pewna tajemnicza osoba i składa zlecenie na odszukanie kłów. Rojas jest kimś w rodzaju archeologa specjalizującego się w zwierzętach. Tak naprawdę jest detektywem, bo śledzi dzieje tego niezwykłego artefaktu na przestrzeni tysięcy lat ze zręcznością i intuicją Sherlocka Holmesa.

Opis poszukiwań błyskotliwie splata się z retrospekcjami zawierającymi momenty kluczowe dla historii kłów. Do tego jeszcze możemy poczytać, co supersłoń sobie myślał idąc na górę Kilimandżaro, by tam umrzeć.

Resnicka fascynuje możliwość powiązania tradycji (na przykładzie kultury afrykańskiej) z nowoczesnością i techniką. Uznaje, że na przykład masajski zwyczaj żywienia się mlekiem i krwią może przetrwać tysiące lat. Oczywista bzdura. Ludzie potrafią zmienić obyczaje w lat kilkadziesiąt, co tam mówić o tysiącach.

Ale szanuję autora za jego idée fixe.

[Tekst zamieściłam wcześniej na blogu]

Użytkownik: sowa 06.12.2010 19:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Mike Resnick lubi Afrykę,... | McAgnes
"Oczywista bzdura. Ludzie potrafią zmienić obyczaje w lat kilkadziesiąt, co tam mówić o tysiącach". Owszem, potrafią i wiele rzeczywiście zmieniają. Ale znalazłyby się i takie zwyczaje i nawyki, które trwają przez tysiąclecia. Więc może nie taka bzdura i nie taka oczywistość? Już nie wspominając o prawie pisarza do licentia poetica ;-).