Dodany: 16.01.2007 21:17|Autor: gregok

Moje krótkie przemyślenia


Pierwotna wersja tego utworu powstała w V-VI wieku w Syrii. Od około X wieku zaczęły powstawać w Europie różne wersje żywotu św. Aleksego - pisane wierszem i prozą, po łacinie albo w językach narodowych. Polska wersja powstała prawdopodobnie w 1454 r.

Bohater legendy - przedstawiciel książęcego rzymskiego rodu - zgodnie z wolą ojca poślubił królewnę Eufamijanę, jednak przyrzekł zachować czystość do końca życia. W noc poślubną, za zgodą małżonki, opuścił dom rodzinny, rozdał majątek ubogim i zaczął życie bezdomnego ascety i żebraka. Celem miało być osiągnięcie świętości.

W średniowieczu takie zachowanie było uznawane za powód do szacunku, gdyż realizowało jeden z ówczesnych ideałów - ideał świętego ascety.

Z perspektywy dzisiejszej utwór jest trudny do zrozumienia nie tylko ze względu na archaiczny język. Współczesnemu człowiekowi niełatwo pojąć, że ktoś zdrowy na umyśle rozdaje swoje mienie i skazuje się na los bezdomnego włóczęgi. Ja ze swojej strony także nie uważam zachowania głównego bohatera za słuszne, mimo szacunku, jaki żywię do niego za bezkompromisowość i odwagę w realizacji swoich ideałów oraz niezłomność zasad. Niemniej jednak uważam, że decydując się ożenić (nawet pod presją otoczenia) powinien był raczej dbać o swoją rodzinę i w ten sposób realizować swoją misję świętości - jako ideał męża i ojca.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 9854
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: jakozak 17.01.2007 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwotna wersja tego utw... | gregok
Wszak trudno nam oceniać rzeczywistość, w jakiej żyli tamci ludzie... Zaraz Diana mnie pochwyci. I o Krystynie powie... :-)

Bliższy mi jest na pewno jednak ten ideał od obecnego. Pozycja, prestiż, pieniądze, kariera, bałwanki, cynizm, snobizm, głupoty i ułudy.

Tak, utwór trudny do czytania, bardzo trudny. Zniechęca mocno.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: