Dodany: 24.09.2010 12:19|Autor: Makao

Czytatnik: Myśli

U2. Przegląd najlepszych piosenek.

Tym razem chciałbym zaprezentować zestaw najlepszych piosenek U2 - zespołu, który ponad 3 lata temu był moim ulubionym. Dziś jednak muzyka Bono i reszty tak bardzo do mnie nie przemawia jak w przeszłości, choć wciąż posiadam bogaty zestaw ich piosenek. Tych najlepszych, które zamierzam tu opisać i dodać linki do youtube, jest więc cały czas wiele.
Oto i one:

Exit - chyba najlepsza piosenka U2. Mroczny, cichy bas na początku i równie cichy, świetnie brzmiący wokal Bono. Potem piosenka zainspirowana powieścią "Pieśń Kata" przyspiesza, wkracza nieziemska gitara elektryczna The Edge'a... Coś wspaniałego!

Bullet The Blue Sky - kolejna perła z albumu "The Joshua Tree". Świetna rockowa kompozycja.

With Or Without You - jedna z najpopularniejszych ballad rockowych na świecie. Chyba najbardziej znana piosenka U2.

Sunday Bloody Sunday - bardzo ważna piosenka w dorobku grupy. Nawiązuje do historycznych wydarzeń ("Krwawa Niedziela").

New Years Day - polski akcent w muzyce U2. Bono napisał utwór zainspirowany ruchem Solidarności w Polsce.

Pride - pierwszy wielki przebój U2 traktujący między innymi o zabójstwie Martina Kinga.

Red Hill Mining Town - chyba najbardziej niedoceniana piosenka U2.

Where The Streets Have No Name - jedna z najpopularniejszych piosenek zespołu. Jedna z wielu perełek w muzycznym dorobku grupy.

I Still Haven't Found What I'm Looking For - kolejny wielki przebój U2. Świetny wokal Bono i charakterystyczne brzmienie gitary The Edge'a.

Van Diemen's Land - chyba najbardziej nietypowa dla U2 piosenka (może obok "Dis. Cichy, spokojny, folkowy utwór. Bono na wokalu zastąpił tu The Edge.

God Part II - piosenka została napisana jako sequel utworu "God" Johna Lennona. Posiada mroczny klimat i odnosi się do kontrowersyjnego amerykańskiego biografa Alberta Goldmana.

One - wielki przebój grupy. Doczekał się wielu coverów.

Night And Day - chyba najmroczniejsza piosenka U2. Przechodzą ciary;]

Love Is Blindness - świetna ballada U2.

Last Night On Earth - bardzo dobra rockowa kompozycja.

Walk On - piosenka dotyczy i jest zadedykowana Aung San Suu Kyi. Została napisana jako forma wsparcia i docenienia walki tej kobiety o wolność i demokrację w Birmie. Piosenka uzyskała nowe znaczenie po 11 września 2001 roku, po atakach terrorystycznych na WTC. Utwór ten symbolizował wtedy jedność Amerykanów.

Beautiful Day, Stuck In The Moment, Elevation - trzy wielkie przeboje albumu "All That You Can't Leave Behind". Pierwsza z nich przyniosła zespołowi między innymi 3 nagrody Grammy, druga otrzymała jedną nagrodę Grammy, trzecia również otrzymała jedną nagrodę Grammy. Warto zobaczyć świetne teledyski do tych piosenek.
Linki w tej samej kolejności jak wyżej podano tytuły:

Original Of Species - w mojej opinii jedna z najlepszych piosenek U2. Dołączyłem ją do ulubionych na moim koncie na youtubie, więc to oznacza, że jest naprawdę dobra;)

Uwagi: Każdy kto choć trochę zna się na muzyce U2 pewnie zauważył, że brakuje tu między innymi "Vertigo" czy "City Of Blinding Lights". Wyjaśniam: również lubię te piosenki, ale nie są dla mnie tymi "NAJ". Na próżno szukać w tym zestawie też piosenek z najnowszego albumu grupy, a to dlatego, że one po prostu do mnie nie przemawiają.