Dodany: 31.12.2006 18:24|Autor: hankaa

Filozofia Kubusia

Kubuś Puchatek jest doskonale znany niemal na całym świecie. Jest uosobieniem dziecięcych marzeń, słodko się go wspomina w wieku troszkę starszym. Pewien pisarz wpadł na pomysł, że Kubuś doskonale także wyjaśni, na czym polega jedna z najstarszych filozofii Wschodu… No i napisał małe dzieło, które na przykładzie poszczególnych zdarzeń w prawdziwym "Kubusiu" autorstwa A.A. Milne'a przedstawia podstawowe zasady tao. Nawet nie przypuszczałam, że takie Zwierzątko O Bardzo Małym Rozumku może być, według taonizmu, tak mądre… Można powiedzieć, że Miś z dzieciństwa pokazuje nam, jak piękne i radosne może być życie, jeśli tego będziemy chcieli. Hmm… Ciekawa i trochę polemiczna lekturka.

Użytkownik: Darmozjad 14.03.2009 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Kubuś Puchatek jest dosko... | hankaa
Nie o mądrości Kubusia jest ta książka. W taoizmie mądrość nie jest tak ważna. Ważna jest Droga (tao).
Jaka jest droga Puchatka?
O ile Kłapouchy szczyci się swą logiką, intelektem, rozdzielaniem włosa na czworo ( analityk) - Kubuś widzi
całość sytuacji (wgląd bezpośredni) - i to on jest skuteczny, bezwiednie.
O ile Tygrysek jest zagoniony, jak nasze siostry, ojcowie, matki - i nie mają czasu żyć, bo chaotycznie usuwają przeszkody - Kubuś nigdzie się nie spieszy. Zawsze ma czas na coś miłego, smakuje życie jak miód.
O ile Kangurzyca jest nadopiekuńcza i znerwicowana troską
o Maleństwo - to Kubuś właśnie ratuje dziecko gdy tonie i to bez żadnego narażania swego życia.
Jak on to robi? Żyje z otwartymi oczami, żyje teraz, bez
ego. Kubuś nie wie, że jest kimś. W ogóle go to nie interesuje - on sam. A przecież role jakie przyjmujemy
przesłaniają nam, że to Ja niewiele znaczy. Że taniec życia obędzie się bez nas, bo nie od nas zależy. Ale -
jeśli chcesz możesz wziąć udział w fascynującym tanie
i pociągnąć do korowodu innych. Liczy się droga na której jesteśmy razem, wzajemnie do siebie ustosunkowani. Kubuś zawsze jest dla innych. Pozdrawiam.