Dodany: 15.12.2006 19:18|Autor: gregok

Książka: Zmartwychwstanie
Tołstoj Lew

1 osoba poleca ten tekst.

Losy Niechludowa


"Zmartwychwstanie" jest obok powieści "Wojna i pokój" oraz "Anna Karenina" najbardziej znanym utworem napisanym przez Lwa Tołstoja. Oczywiście nie zamierzam zdradzać zakończenia, jednak krótko przedstawię początek powieści oraz najważniejsze postacie.

Głównym bohaterem jest książę Dymitr Iwanowicz Niechludow. W początkowych partiach powieści ukazany zostaje jako przystojny, bogaty młodzieniec, prowadzący beztroskie życie, upływające na przyjemnościach różnego rodzaju. Pewnego dnia w jego życiu nastąpiło zdarzenie, które zburzyło jego spokój. Otóż bohater, uczestnicząc w sądzie jako przysięgły w sprawie o zabójstwo, wśród oskarżonych rozpoznał Katarzynę Masłową (Katiuszę) - ubogą dziewczynę, którą parę lat wcześniej rozkochał w sobie, wykorzystał i porzucił. Od tamtego czasu zupełnie o niej zapomniał. Tymczasem Katiusza po romansie z księciem, wobec braku środków do życia, została prostytutką. I obecnie czekała na wyrok.

Spotkanie z Katiuszą wstrząsnęło mocno Niechludowem. Pamiętał ją jako dobrą, skromną i nieśmiałą dziewczynę, a teraz widział kogoś zupełnie innego - kogoś złego. Wiedział, że to on ponosi odpowiedzialność za przemianę, jaka się w niej dokonała. Zrozumiał, jakim egoistą był przez całe życie i jak wiele krzywd wyrządził. Przed oczami stanęło mu całe życie. Ideały, które miał w młodości, a których się później dla własnej wygody zaparł. Wtedy właśnie dokonała się w nim przemiana. Postanowił naprawić zło, które w swoim życiu wyrządził i żyć odtąd zgodnie z własnym sumieniem. Przede wszystkim zaś - pomóc Katiuszy.

To naprawianie zła stanowi główny wątek powieści. Jest dla pisarza pretekstem do ukazania absurdów i nieprawości występujących w carskiej Rosji. W chwili bowiem, kiedy Niechludow podjął decyzję, by żyć zgodnie z sumieniem, zaczął dostrzegać niesprawiedliwość i zło istniejące wokół niego, które do tej pory było mu obojętne lub go nie zauważał. Dostrzegł przede wszystkim ciężki los więźniów odbywających często nieadekwatne do popełnionego przestępstwa kary lub nawet siedzących bez winy – wskutek intrygi albo pomyłki sądowej. W powieści wiele miejsca poświęcone zostało więźniom politycznym, odbywającym karę za swoje poglądy, których byli zdecydowani bronić. Niechludow dostrzegł też po raz pierwszy niedolę rosyjskich chłopów, za którą sam również ponosił odpowiedzialność, żyjąc z ich pracy. Z drugiej strony spotykał na swej drodze prokuratorów, generałów i wpływowych urzędników. Ci carscy dygnitarze ukazani są w powieści jako pławiący się w luksusie łajdacy, gardzący ludźmi stojącymi niżej od nich w hierarchii społecznej. To wszystko wstrząsnęło Niechludowem i skłoniło do licznych prób niesienia pomocy więźniom i do rozdania ziemi ze swojego majątku chłopom.

Powieść „Zmartwychwstanie” ukazuje wszystkie patologie, wady i absurdy życia w XIX-wiecznej carskiej Rosji. Nie jest to chyba jedyny cel pisarza. Jest nim ukazanie dramatu jednostki usiłującej wcielać w życie uniwersalne ideały równości ludzi i pomocy dla bliźniego, wszystko to wbrew opinii otoczenia. Jednak dzięki przemianie moralnej, jaka dokonała się w Niechludowie, stał się on szczęśliwszym człowiekiem niż był wcześniej – prowadząc puste, bezcelowe życie, bowiem teraz jego życie nabrało treści i zyskało sens.

„Zmartwychwstanie” jest jedną z najpiękniejszych powieści w literaturze europejskiej.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 12709
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: xyz 08.12.2007 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: "Zmartwychwstanie" jest o... | gregok
Uważam podobnie lecz chciałabym dodać,że zauważam w tej książce spojrzenie autora poprzez bohatera na ustrój gospodarczy uwczesnej Rosji. W utworze tym autor przy pomocy bohatera chce jakby przedstawić swoje wizje dotyczące własności ziemskiej. Przedstawia dwa warianty zagospodarowania ziemi przez chłopów. My z perspektywy czasu możemy ocenić czy myślenie Tołstoja odnośnie podziału ziemi było dobrym rozwiązaniem czy nie gdyż jedne z załozeń dotyczyło w przybliżeniu późniejszych kołchozów. Uważam, że autor tego utworu był wielkim myślicielem i znawcą psychiki ludzkiej. Zagadnienia podejmowane w utworze były ponadczasowe.
Użytkownik: maciej.nowak 09.10.2008 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: "Zmartwychwstanie" jest o... | gregok
Powieść "Zmartwychwstanie" jest przepowiednią wielkich zmian które nastąpiły w Rosji. W powyższej recenzji nie zauważyłem trzech ważnych wątków które przewijają się niemalże przez całą książkę;
- krytyka nierówności społecznej np. żołnierz może obrazić żołnierza i zamordować go "w pojedynku" za co nie ponosi żadnej kary. Odpowiednio biedaka można wtrącić na wiele lat do więzienia które kończy się zesłaniem na katorgę za nie popełnione przez niego przestępstwa,
- krytyka wiary prawosławnej - tak ostrej krytyki prawosławia w literaturze rosyjskiej jeszcze nie spotkałem; i tak pop przedstawiony jest jako bezduszny urzędnik prowadzący obrzędy w niezrozumiałym języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Autor ukazuje grupę ludzi przetrzymywanych w więzieniu od 6 miesięcy pod zarzutem... samodzielnego czytania Biblii.
Wg Lwa Tołstoja obrzędy i postępowanie ludzi nijak się ma do nauczania zawartego w Biblii, autor buntuje się przeciwko temu cytując jej obszerne fragmenty które stoją w sprzeczności z zachowaniem duchownych prawosławnych,
- książka w sposób obszerny przedstawia ruch rewolucyjny opisując więźniów politycznych sprzeciwiających się obecnemu porządkowi społeczno-prawnemu. Więźniowie polityczni gotowi są poświęcić własne życie tylko po to by żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami. Autor ukazuje że nie liczą się z nikim i z niczym, ważna jest rewolucja, bez względu na to jakie ofiary będzie ze sobą niosła.

Podkreślam że "Zmartwychwstanie" powstało w 1899r. Lew Tołstoj to uważny i rozsądny obserwator czasów mu współczesnych, w powieści przepowiada rewolucję (która nastąpiła kilkanaście lat później) oraz zmiany które nastąpiły w Rosji w latach późniejszych. Rosja ukazana została jako kolos na glinianych nogach, jako kraj pełen paradoksów i niesprawiedliwości społecznej. Główny bohater - Niechludow ewoluuje od księcia żyjącego w pustym świecie arystokracji do normalnego, szarego człowieka wędrującego za osobą którą w młodości dotkliwie skrzywdził. Czytelnik wędruje wraz z Niechludowem i od strony przeciętnego, skrzywdzonego przez los człowieka poznaje rzeczywistość Rosji u schyłku XIX wieku.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: