Dodany: 30.11.2006 17:47|Autor: Gregosz

Książka Pamięci

"Memorbuch" leżał skazany na stosie do wyprzedaży za 5 zł w supermarkecie. Znałem już "Uchodźców", którzy przypadli mi do gustu, więc nie namyślając się dłużej, uratowałem "Memorbuch" ze stosu.

Książka H. Grynberga to historia życia powojennego wydawcy i dyrektora PWN Adama Bromberga, sporządzona na podstawie autobiograficznych notatek, które autor książki otrzymał po jego śmierci. Jak pisze autor we wstępie, są one niepełne, luki więc wypełnia własną interpretacją zdarzeń. Powieść ta, mająca wszelkie znamiona biografii, opisuje trudne i powikłane losy Bromberga i jego rodu w okresie przedwojennym, w trakcie wojny i zaraz po niej. Na kanwie tej historii, poprzez pryzmat jednostki, Grynberg odsłania nam społeczność żydowską żyjącą na terenie Polski, która lawiruje w chaosie wydarzeń politycznych, idei, obyczajów i ludzkich sumień, próbując zachować swoją tożsamość i przekonania mimo represji i prześladowań.

W tej przejmującej powieści otrzemy się również o kawał historii podanej tonem konspiracyjnym, jakby spod lady, a co niektóre epizody dotyczące znanych postaci historycznych dodają pikanterii.

Polecam ten klejnocik, aby popatrzeć na naszą historię z perspektywy innej niż nasza własna narodowa i poznać wielką, według mnie, postać Adama Bromberga.