Dodany: 09.07.2006 18:28|Autor: Elkajka

Błękitny sen


„Wzgórze Błękitnego Snu” Igora Newerly'ego opowiada o życiu Bronisława Najdarowskiego. Główny bohater po czterech latach katorgi w obozie pracy w Akatuju rozpoczyna życie na Syberii. Poznaje tam Mikołaja Czutkich, który uczy go myślistwa. Bronisław pomaga mu budować dom w tajdze. Po pewnym czasie to on zostaje właścicielem tego domu i w nim zamieszkuje. Przybyli tam Buriaci miejsce, gdzie stoi dom, nazywają Wzgórzem Błękitnego Snu.

Igor Newerly w posłowiu Syberię opisuje w ten sposób: „Syberia, myślałem, kraj od dawna przeklęty, napiętnowany katorgą i zesłaniami, i zarazem najbogatszy kraj świata, gdzie wszystko jest możliwe…”* Czytając o przygodach Bronisława i jego przyjaciół ze złotem można rzeczywiście odnieść wrażenie, że Syberia to kraj, gdzie wszystko się może zdarzyć. Książka zaczyna się w chwili, kiedy po czterech latach w obozie pracy główny bohater zostaje zesłany na wieczne osiedlenie na daleką Syberię. W związku z tym ten okres katorgi poznajemy z jego opowiadań i wspomnień.

„Wzgórze Błękitnego Snu” opowiada o życiu ludzi na Syberii. Pokazane jest ich codzienne życie, ich smutki oraz radości. Wielu z nich związanych jest z tajgą, z przyrodą dziką i nieokiełznaną przez człowieka. Bronisław, żyjąc z myślistwa, nabiera szacunku dla tajgi i zwierząt tam żyjących.

Dla Polaków zesłanych na Syberię ojczyzna, do której już nie mogą wrócić, jest jedną z największych wartości. Bronisław i inni zesłańcy wspominają Polskę i tęsknią do niej. Rozmowa w języku polskim daje im dużo radości. Jednym z moich ulubionym fragmentów jest wigilia z polskimi kolędami i tradycyjnymi daniami.

Książka Igora Newerly'ego ukazuje nam również takie wartości, jak miłość, przyjaźń, lojalność. Opowiada o tym, jak ważny w życiu jest drugi człowiek. Główny bohater, jak każdy człowiek, chce mieć kogoś bliskiego i spotkać tę przeznaczoną mu drugą połowę.

Przed przeczytaniem tej książki nic o niej nie wiedziałam i nie znałam tego autora. Teraz już wiem, że wrócę do niej i chętnie przeczytam inne książki Igora Neverly'ego.


----------------
* Igor Newerly, "Posłowie", w: tegoż, „Wzgórze Błękitnego Snu”, Czytelnik, Warszawa 1987.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 12122
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: norge 10.07.2006 08:42 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wzgórze Błękitnego Snu” ... | Elkajka
Dziekuje ci za ta ladna recenzje, Elkajko. Napisz mi jeszcze w jakim okresie dzieje sie akcja tej ksiazki. Czy to zeslanie jest popowstaniowe czy powojenne?
Użytkownik: Elkajka 10.07.2006 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziekuje ci za ta ladna r... | norge
Nie ma za co Diano. Akcja książki zaczyna się w 1905 roku.
Użytkownik: ALIMAK 10.07.2006 14:51 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wzgórze Błękitnego Snu” ... | Elkajka
Recenzja ładna, ale mnie książka nie zachwyciła. Początek obiecujący, później już było coraz gorzej.
Użytkownik: jakozak 10.07.2006 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wzgórze Błękitnego Snu” ... | Elkajka
Polecam Ci Leśne morze. Równie piękna książka. Oczywiście Syberia...
Użytkownik: igguana02 02.11.2009 18:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam Ci Leśne morze. R... | jakozak
Jestem miłośniczką Syberii, fascynuje mnie ta kraina. Czytam wszystko co związane jest z Syberią! książka bardzo mi się podobało, bardzo szybko ją przeczytałam! Polecam
Użytkownik: olka76 29.01.2014 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam Ci Leśne morze. R... | jakozak
Co prawda Mandżuria, nie Syberia, ale tajga równie piękna i niebezpieczna, i zgadzam się - książka świetna!
Użytkownik: sempek 16.08.2007 20:02 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wzgórze Błękitnego Snu” ... | Elkajka
książka znakomita, w ciągu ostatnich 15 lat nie czytałem lepszej. Mój egzemplarz przeczytało ponad dwudziestu znajomych i wszyscy podzielają moja opinię. Polecam każdemu.
Użytkownik: olka76 29.01.2014 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wzgórze Błękitnego Snu” ... | Elkajka
Powieść może odrobinę nierówna - niektóre sceny czysto obyczajowe, zwłaszcza wątki miłosne są średnio nakreślone, ale i tak staje się to mało istotne, biorąc pod uwagę po mistrzowsku opisane życie w tajdze, tamtejszą przyrodę, życie na Syberii na początku XX wieku. Wspaniała wartościowa książka, od której trudno się oderwać.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: