Dodany: 16.03.2006 12:08|Autor:

Książka: Arcydzieło
Glover Miranda
Notę wprowadził(a): ioanka

"Arcydzieło" to niezwykła opowieść o skandalizującej angielskiej malarce.

Esther Glass wpada na diaboliczny i obrazoburczy pomysł. Sama siebie wystawia na sprzedaż w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's. Przez tydzień staje się żywym dziełem sztuki i własnością tego, kto zaoferuje najwyższą cenę. Każdego dnia wciela się w postać innej kobiety-ikony sportretowanej przez mistrzów malarstwa. Po kolei staje się: księżniczką duńską Krystyną z obrazu Holbeina, Olimpią sportretowaną przez Maneta, Madonną z goździkami namalowaną przez Rafaela, Madame de Senonnes, którą na płótnie uwiecznił Ingres, Frances Leyland w chwili zadumy utrwaloną przez Whistlera, Isabellą d'Esté Leonarda da Vinci oraz Judytą z obrazu Klimta. Realizacja tego projektu oznacza dla Esther podróż w głąb siebie, zmierzenie się z nierozwiązanymi problemami życiowymi i koniecznością określenia własnej wartości jako artystki, córki i kobiety.

Powieść Glover odsłania mechanizmy rządzące współczesną sceną artystyczną. Obnaża destrukcyjne moce sławy, skutki wszechobecnej autoobsesji i zachłanności jej aktorów.

Miranda Glover - absolwentka anglistyki w Oksfordzie. Specjalizuje się w teorii historii sztuki i designu. Autorka i redaktorka książek z tej dziedziny. "Arcydzieło" to jej debiut powieściowy.

[Rebis, 2005]