Dodany: 02.03.2006 15:18|Autor:

Bohaterami książki Remigiusza Grzeli są polscy Żydzi, których losy rozrzuciły po całej Europie. Jej duchem jest Franz Kafka. Każda z postaci, o których mówi ta powieść, w jakiś sposób była związana z tym praskim urzędnikiem, jednym z największych pisarzy XX wieku.

"»Bagaże Franza K.« to fascynująca opowieść, wnikliwe studium psychologiczno-społeczno-moralne ludzkich losów determinowanych obecnością bliższą lub dalszą, a może tylko zawzięcie imaginowaną, pisarza, który uszczęśliwił i skrzywdził pokolenia XX-wiecznych podróżników i poszukiwaczy odpowiedzi na proste i najprostsze ludzkie pytania".
Ingmar Villqist

"Jakie bagaże zabrał Franz K. w swoją wielką (może: ostatnią?) podróż? Przecież nie tylko frak i kamasze. Zabrał to, co najważniejsze - słowa, obrazy, gesty - czułą pamięć o ludziach i miejscach mitycznej krainy - Europy Środkowej. Jej nieokreślone granice między Pragą, Berlinem, Warszawą i Budapesztem przemierzali w niekończących się podróżach przyjaciele Kafki, żydowscy aktorzy rodem z Polski. To o ich niezwykłych i dramatycznych losach jest ta piękna książka, utkana z faktów, biografii i literatury".
Anna Bolecka

"Myli się ten, kto myśli, że o Kafce i jego otoczeniu napisano już wszystko. Autor z Polski wyśledził sprawy nowe, nawet mnie na chwię uczynił swoim agentem. Świeża, wartościowa powieść faktu".
Mariusz Szczygieł, "Gazeta Wyborcza"

[Instytut Wydawniczy Latarnik, 2004]