Dodany: 30.06.2005 22:11|Autor:

W Polsce Mary Renault znana była dotąd z cyklu o Aleksandrze Macedońskim. Jednak powieścią jej autorstwa, która najbardziej przemawia do wyobraźni czytelnika, jest "Król musi umrzeć". Powieść ta jest pierwszą częścią dwuksięgu o antycznym greckim bohaterze, Tezeuszu.

Podobnie jak Tolkien, który by napisać "Władcę Pierścieni", musiał pieczołowicie wykreować magiczną krainę Śródziemia, jego uczennica z Oksfordu, Mary Renault, z wielkim staraniem o detale stwarza na nowo świat Morza Śródziemnego czasów archaicznych.

Życie Tezeusza śledzimy od jego dzieciństwa, gdy jako syn księżniczki greckiej Trojzeny, nie znając swego ojca, stara się dosięgnąć prawdy o swym pochodzeniu. Razem z Tezeuszem podróżujemy przez Peloponez i obserwujemy jego potyczki z krwawymi rozbójnikami zamieszkującymi przesmyk Istmos, walkę o władzę w rządzonym przez kobiety według zasad starej religii Eleuzis, spotkanie ze zdradziecką Medeą w Atenach i trudne relacje z odnalezionym ojcem. Docieramy wreszcie na złowieszczą Kretę, która pobiera haracz z młodych ludzi, i dowiadujemy się, kim był Minotaur. W swej podróży młody Tezeusz osiągnie dojrzałość i pozna ciężar, z jakim wiąże się noszenie korony.

Powieść Mary Renault czyta się jednym tchem. Lepiej jej nie zaczynać, jeśli następnego dnia trzeba iść wcześnie do pracy.

[Esprit, 2005]

Użytkownik: Lykos 06.07.2005 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: W Polsce Mary Renault zna... | yennka
"Król musi umrzeć" to moja ulubiona książka, bardziej lubię chyba tylko "Egipcjanina Sinuhe".

Napisana jest niesłychanie sugestywnie, świat odtworzony przez Mary Renault wydaje się tak samo realny, jak ten, w którym żyjemy, tylko ciekawszy przez swoją, nazwijmy to, egzotykę czaso-przestrzenną. Rzeczywiście trudno się od tej książki oderwać. Obiecuję recenzję, jak tylko przeczytam polskie wydanie. Na razie nie udało mi się książki kupić. Ale, zdaje się, złapałem trop...

Jedna uwaga odnośnie powyższej recenzji: Może należało już lepiej napisać: syn księżniczki trojzeńskiej? Można odnieść wrażenie, że matka Tezeusza MIAŁA NA IMIĘ Trojzena. Tezeusz był synem Ajtry, córki króla Trojzeny, kraiku na północnym wschodzie Peloponezu.