Dodany: 23.04.2024 09:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Kozioł" Najlepszym Kryminalnym Debiutem Roku 2023

Kryminalnym Debiutem Roku 2023 została powieść "Kozioł", a jej autor, Przemysław Kowalewski, odebrał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– "Kozioł", pełen historycznych wątków, jest jednocześnie dobrze skonstruowanym kryminałem z wiarygodnymi, pełnokrwistymi postaciami, które niosąc rany przeszłości, stają przed dramatycznymi wyborami. Ich historia, skomplikowana i nieoczywista, stawia przed czytelnikami pytanie o podobieństwa między tym, co zostało opowiedziane przez Kowalewskiego w powieści, a współczesnością – powiedział w laudacji przewodniczący jury Ryszard Ćwirlej.

Do Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze zgłoszono osiemnaście powieści. Do nagrody jury nominowało trzy:
- Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy (Graul Andrzej)(Wydawnictwo GlowBook)
- Kozioł (Kowalewski Przemysław) (Wydawnictwo Filia)
- Oszustka (Śmigielska Aleksandra) (Wydawnictwo Znak)

Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny był okazją do zaprezentowania nowości wydawniczych i spotkań z autorami. Gościem specjalnym wydarzenia była mistrzyni kryminału skandynawskiego Åsa Larsson. Patronami honorowymi organizowanego przez Książnicę Kopernikańską i Fundację Kult Kultury Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze byli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Wydarzenie wsparł finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Źródło: https://kujawsko-pomorskie.pl/
Zdjęcie: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP