Dodany: 03.04.2024 02:26|Autor:

Książka: Sto kwiatów
Kawamura Genki
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

W mroźny sylwestrowy wieczór Izumi znajduje swoją matkę błąkającą się po parku. To jeden z pierwszych dni, kiedy Yuriko zaczyna zapominać swojego syna. Mimo natłoku obowiązków związanych z pracą i zbliżającymi się narodzinami dziecka, Izumi poświęca dużo czasu matce, która ma coraz większe problemy z pamięcią, traci orientację w czasie i przestrzeni. Jednocześnie wraca on do wydarzeń z dzieciństwa, zwłaszcza do prześladującego go wspomnienia związanego z nagłym zniknięciem Yuriko. Powoli odkrywa przemilczaną prawdę o historii sprzed lat.

"Sto kwiatów" to intymna opowieść rodzinna, która uświadamia, że dla każdego z milionów ludzi cierpiących na demencję, a także ich bliskich, choroba jest odrębnym, boleśnie osobistym doświadczeniem. Nie zawsze wystarczy czasu, żeby zrozumieć przeszłość i się z nią pogodzić.

"Przejmująca opowieść o chorobie odbierającej cenne wspomnienia, które kształtują naszą emocjonalność i postrzeganie świata, o trudnych życiowych wyborach i o próbie zrozumienia, co w życiu jest naprawdę ważne. Historia osadzona w dalekiej Japonii, ale tak bardzo uniwersalna, że trafi do każdego wrażliwego serca!"

Joanna Julia Sokołowska, autorka bloga "Byłem tu. Tony Halik" i prowadząca podcastu "O Japonii"

"To piękna historia, pełna japońskiej prostoty. Proza gęsta i egzystencjalna. Momentami boleśnie doświadczająca czytelnika, innym razem niemal liryczna. Głęboka i intymna do granic. Zostanie w Was na długo".

Monika Parda, "Żyj Bardziej"

"To poruszająca opowieść o demencji, eksplorująca rodzinną relację i wyzwania związane z rodzicielstwem. Z bezsilnością i wątpliwościami bohaterów może się utożsamić każdy z nas".

Sandra Hojda, @tabibito_no_hon

Genki Kawamura - japoński pisarz, scenarzysta, producent filmowy i muzyczny. Jego pierwsza powieść "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?" (Bo.wiem, 2021), została przetłumaczona na kilkanaście języków, a w samej Japonii stała się bestsellerem. Kawamura jest autorem pięciu innych powieści i kilku książek dla dzieci. Na podstawie "Stu kwiatów" powstał film "A Hundred Flowers" (2022) w reżyserii autora.

[Wydawnictwo Bo.wiem, 2024]