Dodany: 19.03.2024 11:22|Autor:

nota wydawcy


Góry Świętokrzyskie od wieków przyciągają miłośników wszelkich osobliwości. Każdy znajdzie tu coś pasjonującego, od najstarszych na świecie tropów czworonogów, które w Zachełmiu jako pierwsze wyszły na ląd stały, i najsłynniejszego polskiego drzewa, jakim jest dąb "Bartek", przez głośne wydarzenia historyczne, intrygujące dzieje przemysłu, motywy literackie, tradycje folklorystyczne, świat legend i tajemnice relikwii Drzewa Krzyża Świętego, aż po wyzwalające moc uczuć patriotycznych miejsca pamięci narodowej i zapewniające atrakcyjny wypoczynek kompleksy turystyczne.

Góry Świętokrzyskie to zarówno wyjątkowe przeżycia, jak i szeroka oferta rozrywkowa czy edukacyjna. Odwiedzających ten region z pewnością zaskoczy bogactwo atrakcji, na każdym kroku czekają ich ekscytujące przygody, odprężający relaks i spore zasoby wiedzy. Celem tej książki jest ułatwić poruszanie się w tym labiryncie wrażeń; przywołać motywy niby już znane, ale wymagające ugruntowania i uporządkowania. Przede wszystkim jednak pokazać, że w Górach Świętokrzyskich jest jeszcze wiele do odkrycia.


Cezary Jastrzębski, urodzony w 1960 roku, doktor historii, regionalista i popularyzator regionu świętokrzyskiego. Autor przeszło 100 prac naukowych i ponad 100 przewodników, folderów i scenariuszy filmowych. Twórca ponad 800 audycji z cyklu "Moc historii" emitowanych w Radiu Kielce, prowadzący w programie "Na tropach historii" w TVP Kielce. Wygłosił prawie 200 prelekcji dla różnych odbiorców, poprowadził kilkadziesiąt objazdów naukowych i szkoleniowych. Autor opracowań eksperckich i wdrożeniowych dotyczących dziedzictwa kulturowego i turystyki w regionie świętokrzyskim. Ma na koncie między innymi prace: "Podróż po przeżycie. Wyprawy krajoznawcze w widłach Wisły i Pilicy w okresie międzypowstaniowym (1832-1862)" (2010), "Przyroda Gór Świętokrzyskich" (2012), "Bitwa pod Małogoszczem 1863" (2013), "W duchu krajoznawstwa. Tradycje zwiedzania regionu w widłach Wisły i Pilicy do roku 1809" (2017), "Skarby Ziemi Świętokrzyskiej" (2019), "Kopiec Czartoryskiego na Świętym Krzyżu" (2021), "Skasowane klasztory w widłach Wisły i Pilicy w relacjach prasowych i wspomnieniach. Antologia. T. 1. 1705-1863" (2021), "Kanon krajoznawczy województwa świętokrzyskiego" (2023).


[Wydawnictwo Bezdroża, 2024]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: