Dodany: 17.01.2024 16:48|Autor:

Franciszek Jan Klimek (ur. 10.10.1934) - krakowianin, artysta muzyk. Przez 25 lat śpiewał w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Powrócił do Krakowa, polskiego zagłębia limeryków, by przez kolejnych 10 lat śpiewać w Filharmonii Krakowskiej. W Krakowie rozwinął na dobre talenty poetyckie, tworząc wiersze i limeryki - początkowo do szuflady, później do "Karuzeli", "Świerszczyka", "Muchy" i "Veto".

W 2002 r. pierwsze kocie wiersze ukazały się w magazynie KOCIE SPRAWY, później również w miesięczniku "Kot". Limeryki jako forma literacka zajmowały Autora, jak mówi, "od zawsze". Pierwsze w tomiku "...tym razem limeryki" ujrzały światło dzienne w 2008 roku. I nieustannie powstają nowe.

W dorobku FJK jest już ponad 200 wierszy o kotach. Jeszcze nie wszystkie niestety ukazały się drukiem.

Dotychczas wydane tomiki wierszy to: "Ja w sprawie kota", "Otulę cię ciepłym mruczeniem", "Nie chodzi o to, by człowiek miał kota", "Gdy kot przebiegnie ci drogę", "Mruczę, więc jestem", "Jak pies z kotem, czyli album rodzinny" oraz wiersze dla dzieci "Pieski, kotki, niespodzianki".

Za swoją twórczość poetycką i nadzwyczajny stosunek do mruczących czterołapów od Czytelników KOCICH SPRAW Autor otrzymał miano "Zwierzoluba Roku 2003", zaszczytny tytuł "Kociarza Roku 2006" przyznawany przez miesięcznik "Kot" oraz przez internautów forum Miau.pl został uznany za najlepszego i najpopularniejszego autora piszącego o kotach. Ostatnio od Prezydenta Krakowa otrzymał także medal Honoris Gratia za zasługi dla miasta.

[Brak informacji o nazwie wydawnictwa, brak informacji o roku wydania]