Dodany: 15.01.2024 11:33|Autor:

Książka: Matematyczne opowieści
Szczepaniak Jakub
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Książka prezentująca nieoczywiste oblicza matematyki! Poznaj paradoksy, zasady, łamigłówki i zagadki rządzące życiem każdego z nas!

Jak matematycznie opisać logikę działania słynnego Paragrafu 22 oraz szanse na zwycięstwo w różnych wariantach tzw. rosyjskiej ruletki? Czy koniec świata jest bliski? Czym są liczby przestępne? Jak rozładować korki w mieście? "Matematyczne opowieści" to ciekawe i bardzo intrygujące spojrzenia na takie zagadnienia, gdzie nie spodziewalibyście się natknąć na matematykę: przepowiednie senne, wędkarstwo, udział w plebiscytach i grach skazanych z góry na porażkę, korki w mieście, kulisy overbookingu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i wiele innych. Opisano tu również kilka zaskakujących paradoksów, matematyczne tricki i nierozwiązane do dzisiaj zagadki.

"Matematyczne opowieści" to najnowsza książka autora takich bestsellerów jak chociażby "Jaśniej proszę, czyli przyjazna twarz matematyki", "Igrzyska matematyczne" oraz "Przechytrzyć MURPHY’EGO, czyli matematyka na co dzień".

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023]