Dodany: 14.10.2023 09:35|Autor:

Książka: Starsza pani z nożem
Gu Byeong-mo
Notę wprowadził(a): Marylek

Koreański bestseller!

"Starsza pani z nożem" to osobliwa i intrygująca powieść o oczekiwaniach wobec seniorów i pewnej kobiecie, która nie zamierzała ich spełniać.

Rógszpona to sześćdziesięciopięcioletnia kobieta, od ponad czterdziestu lat będąca bezwzględną płatną zabójczynią. Wykonując swoje obowiązki, posługuje się bogatym zestawem noży ukrytych w płaszczu, a jej umiejętności polegają na skutecznym likwidowaniu każdego "obiektu" szybkim i niezauważalnym dźgnięciem. W trakcie owocnej kariery z jej rąk zginęło wielu zdrajców, niewiernych małżonków czy wrogów wielkich korporacji.

Fach kobiety wymaga od niej skuteczności i wysokiej sprawności fizycznej, jednak bohaterka "Starszej pani z nożem" zaczyna odczuwać przywary swojego wieku. Tym bardziej że u kresu kariery popełnia błąd.

Kontuzja bohaterki "Starszej pani z nożem" prowadzi ją do nieoczekiwanie bliskiego kontaktu z lekarzem i jego rodziną. Rógszpona zdaje sobie sprawę z tego, że emocje są dla zabójcy niebezpieczne. Wie także, że ten ostatni rozdział w karierze może również oznaczać jej własny krwawy koniec. Seniorka jednak nie zamierza się poddawać i stara się odzyskać zaufanie Agencji, dla której tak długo pracowała.

Powieść "Starsza pani z nożem" szybko stała się sensacją w Korei Południowej. Jest też pierwszą książką Gu Byeong-mo przetłumaczoną na język angielski. W Polsce ukazała się uwielbiana przez czytelników "Piekarnia czarodzieja" tej autorki.

Gu Byeong-mo - południowokoreańska pisarka, ukończyła studia z literatury na Uniwersytecie Kyung Hee. Zadebiutowała w 2009 roku książką "Piekarnia czarodzieja" (Young, 2021) i zdobyła drugie miejsce w Changbi Prize w kategorii beletrystyka dla młodzieży. Jej zbiór opowiadań z 2015 roku ("Mam nadzieję, że nie tylko ja tak mam") zdobył Today's Writer Award oraz Hwang Sun-won New Writers' Award.

[Wydawnictwo Mova, 2023]