Dodany: 20.09.2023 18:13|Autor: ilia

cytat z książki

Jak czytać nagłówki

"Kraków. Badacze odnaleźli na Cmentarzu Rakowickim ludzkie szczątki" - To wielki sukces. Porównywalny tylko z sukcesem innych krakowskich badaczy, którzy w Bibliotece jagiellońskiej znaleźli starodruk.

"Chiny prawdopodobnie ukrywają łodzie podwodne w morzu" - Ten nagłówek znaleźliśmy w prasie amerykańskiej ("China may be using sea to hide its submarines"). To wielki sukces ichniego kontrwywiadu. Porównywalny tylko z sukcesem krakowskich badaczy.

"Dron za 120 tysięcy badał, czy powietrze w Krakowie jest czyste. Rozbił się, bo nie było" - Wracamy do Krakowa. I do nagłówków, które wyczerpują temat artykułu. Nie ma co czytać dalej. Zwłaszcza w sezonie grzewczym, bo wówczas artykuł może być słabo widoczny.
(...)
"Kudowa-Zdrój. Do konkursu zgłosiła się tylko jedna osoba. Zajęła trzecie miejsce" - Nie interesuje nas, co to był za konkurs. Jesteśmy pod wrażeniem bezkompromisowości jurorów. Widocznie na inne miejsca osoba ta nie zasługiwała.*

* Michał Rusinek, "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki", Wydawnictwo Agora, 2019, s. 161-162.