Dodany: 28.01.2023 19:01|Autor:

Książka: Orlando
Woolf Virginia
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

z okładki


Manifest feministyczny, literatura queerowa, "najdłuższy list miłosny w historii", klasyka literatury... Jak czytać dziś to modernistyczne arcydzieło Virginii Woolf?


Orlanda poznajemy jako nastoletniego szlachcica z epoki elżbietańskiej, a paręset stron dalej żegnamy jako wyzwoloną trzydziestosześciolatkę w 1928 roku. Czas i przemijanie, prawda i zmyślenie, dusza i ciało, płeć i seksualność - wszystko tutaj wymyka się schematom i definicjom.

"Och nie, mam już po dziurki w nosie mego obecnego »Ja«. Chcę innego".


Powieść Woolf w tej edycji poprzedzona jest wstępem Doroty Kotas, w którym autorka głośnych "Pustostanów", w krzyku z trzewi XXI wieku, wydobywa na światło dzienne wszystko to, co było dotąd wstydliwie skrywane, zmilczane bądź spychane na margines. W błyskotliwie zaczepnym odczytaniu "Orlanda" znajdziemy także odpowiedzi na pytania, kto przez lata bał się Woolf, a kto boi się jej nadal, dlaczego ta literatura wciąż dotyka, prowokuje i olśniewa oraz czy jesteśmy gotowi, żeby wreszcie uczciwie się z nią zmierzyć.


"Unosi się ponad tą powieścią zaskakująca mądrość, niepoparta queerowymi teoriami, których wtedy jeszcze nikt nie napisał, czerpana z własnego doświadczenia i wolna od zadęcia. Ta mądrość mówi, że nasze role społeczne i płciowe kształtuje epoka ze swymi pojęciami; że nasze tożsamości to teatr; że każdy nosi w sobie kobietę i mężczyznę, a eros kocha się przebierać".

Renata Lis, "Książki. Magazyn do czytania"


"»Orlando« jest dynamitem podłożonym pod całą bibliotekę katalogującą normy świata".

Dorota Kotas


"To najdobitniejsze dzieło Virginii Woolf i jedna z najbardziej niezwykłych powieści naszych czasów".

Jorge Luis Borges


Virginia Woolf (1882-1941) - angielska powieściopisarka i eseistka, autorka m.in. "Lat", "Fal", "Nocy i dnia", "Pokoju Jakuba", "Nawiedzonego domu" oraz "Dziennika".

Wydanie "Orlanda" (1928) zbiegło się z przyznaniem Brytyjkom pełni praw wyborczych. Woolf zadedykowała tę powieść pomyślaną jako "żart" oraz "pisarskie wakacje" Vicie Sackville-West, biseksualnej poetce i pisarce, z którą pozostawała w romantycznej relacji. Niemal sto lat od premiery nie można oprzeć się wrażeniu, że "Orlando" wyprzedza nie tylko swoją, ale i naszą epokę.


[Wydawnictwo Literackie, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 96
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: