Dodany: 01.01.2023 00:10|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Czytatnik: Czytam, bo żyję

Podsumowanie roczne 2022

W roku 2022 przeczytałam 210 książek (w tym 16 powtórkowo) – utrzymując średni poziom z ostatnich lat. Rozkład na poszczególne miesiące wypadł nieco inaczej: najwięcej we wrześniu i w lipcu (po 21), najmniej w grudniu (12), średnia miesięczna 17,5.

Oceny:
6 – 1
5,5 – 24 (w tym 4 podwyższone powtórkowo)
5 - 60 ( w tym 3 podwyższone powtórkowo)
4,5 – 38 (w tym 2 podwyższone powtórkowo)
4 - 47
powtarzane bez zmiany oceny - 9
powtarzane z poprawą oceny - 7
powtarzane z zaniżeniem oceny – 0
pozostawione bez oceny – 2
średnia ocena, bez wliczania powtórek bez zmian oceny – 4,47 [o 0,6 wyższa niż w poprzednim roku]

Gatunkowo (wg liczebności):
thriller, sensacja, kryminał – 37
popularnonaukowe – 28 (w tym psychologia/socjologia 9, historia 8, medycyna 5, inne nauki przyrodnicze 4, sztuki plastyczne 1, historia muzyki 1)
biografie, wspomnienia, dzienniki, wywiady – 27
literatura dziecięca/ młodzieżowa – 24
proza współczesna obca – 21
publicystyka literacka, eseje, nauka o języku i literaturze – 20 (w tym 2 encyklopedyczne)
literatura faktu, reportaż – 19
hobby - 15 (w tym kulinaria 12 , robótki ręczne 2, opieka nad zwierzętami 1)
fantastyka – 14 (w tym fantasy 12, SF 2)
poezja - 7

Językowo:
1 dwujęzyczna (chorwacka/polska), reszta po polsku

Źródła:
własne 99
w tym zakupione, otrzymane w prezencie lub pobrane z darmowych serwisów online 85
otrzymane do recenzji z PWN 14
pożyczone 111
w tym od Biblionetkowiczów 46
z biblioteki 41
od rodziny i znajomych (w tym kupione na prezent i przedtem dyskretnie przeczytane 😊) 24

Najlepsze lektury tego roku (z każdej kategorii spośród książek ocenionych na 5 lub więcej wybieram maksymalnie 5 takich, które zrobiły na mnie największe wrażenie lub dostarczyły mi najwięcej wiedzy) :

Proza polska i obca:
Dzieło Garrenów
Ona i jej kot (Nagakawa Naruki, Shinkai Makoto)
Sprawy, na które przyszedł czas (Soukupová Petra)
Wyspa zaginionych drzew (Shafak Elif (Şafak Elif))

Fantastyka:
Ruchome obrazki (Pratchett Terry) Kolor magii (Pratchett Terry)
Blask fantastyczny (Pratchett Terry)
Eryk (Pratchett Terry)
(wszystkie powtarzane, ze zmianą oceny o pół w górę)

Kryminał/thriller – ocen powyżej 5 nie było, piątkami nagradzałam głównie znane i lubiane autorki – Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary) i Cleeves Ann - oraz odkrytego w tym roku Camilleri Andrea

Biografie, wspomnienia, dzienniki, listy, wywiady:
Czasem czuję mocniej: Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego (antologia; Jucewicz Agnieszka, Serafin Małgorzata, Parzuchowska Katarzyna i inni)
Trzy tłumaczki (Umiński Krzysztof)
Bogini: Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe (Summers Anthony)
Amerykańska choroba: Szpitalne zapiski o wolności (Snyder Timothy)
Wrażenia i chwile (Gdula Krzysztof Jan)

Literatura faktu, podróże, reportaż:
Pogo (Sieczko Jakub)
Dal: Listy z Afryki minionej (Kydryński Marcin)
Śladami bogów (Márai Sándor)
Niewidzialny front: Zapiski lekarza z pierwszej linii walki z koronawirusem, strachem i paniką (Rezydent Tomasz (pseud.))
Krótko i szczęśliwie: Historie późnych miłości (Romaniuk Agata [dziennikarka])

Publicystyka literacka, językoznawstwo, eseje:
W środku jesteśmy baśnią: Mowy i rozmowy (Myśliwski Wiesław)
Polszczyzna: 200 felietonów o języku (Miodek Jan)
Drobne przyjemności czyli Z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza (Parkinson Hannah Jane)

Popularnonaukowe:
On czyli Prawie wszystko o tatrzańskim niedźwiedziu (Zwijacz-Kozica Tomasz, Zięba Filip) 100 najodważniejszych polskich piosenek (Krzyżański Jakub, Mieszczak Marcin)
Madame, wkładamy dziecko z powrotem!: Subiektywny przyczynek do dziejów kolebki polskiej medycyny (Siwiec Katarzyna, Czuma Mieczysław, Mazan Leszek)
Siedem wieków śmierci: Podróż przez życie (Shepherd Richard)
Opakowania czyli Perfumowanie śledzia: O grafice, reklamie i handlu w PRL-u (Jasiołek Katarzyna)

Poezja: ocen powyżej 5 nie było, na 5 oceniłam aż 4 zbiorki:
Wolne fale (Ostrowski Eryk)
Dla syna (Ostrowski Eryk)
Od oddechu do oddechu: Najpiękniejsze wiersze i piosenki (Młynarski Wojciech)
Maninbo: Dziesięć tysięcy istnień (Ko Un)

Dziecięce/młodzieżowe:
Bercia i Orson (Samojlik Tomasz)
Zaklęty Las (Blyton Enid)

Rozczarowania roku:
Na okrężnych drogach: Tłumaczenie literackie i jego światy (Sławek Tadeusz)
Jak czytać i po co (Bloom Harold)
(obie książki z kategorii takich, po których sobie mnóstwo obiecywałam, spodziewałam się płynąć przez nie lekko i w zachwycie – a ledwie przebrnęłam, choć nie znalazłam w nich żadnych obiektywnych wad)
Odkrywanie tajemnic Harry'ego Pottera: Hogwart. Gryffindor (Kobrzycka Agnieszka) (publikacja ponoć naukowa, ale całkiem nienaukowo przekombinowana i równocześnie pełna niedociągnięć. Klasyczny przykład, jak z kapitalnego materiału zrobić kilo kitu)

Użytkownik: benten 01.01.2023 13:22 napisał(a):
Odpowiedź na: W roku 2022 przeczytałam ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Co to za 6?
Cieszę się, że Maninbo: Dziesięć tysięcy istnień (Ko Un) Ci się podobało.
Co do Blooma mam podobne odczucia, czytałam z rok temu, nadal nie wiem jak ocenić. Mam jeszcze jego Zachodni kanon: Książki i szkoła wieków (Bloom Harold). Ciężko mi się zabrać, odkąd przesłuchałam odcinek In Our Time z nim (o Shakespeare and Literary Criticism). Opinie same w sobie interesujące, widać olbrzymie oczytanie ale był niezwykle protekcjonalny dla badaczki, która z nim została zaproszona (zapewne obruszyłby się na "badaczkę"). Ale chciałabym się zabrać w najbliższym czasie, również w ramach obcowania z kimś o opiniach tak różnych od moich.