Dodany: 22.06.2022 14:31|Autor:

Książka: Kurator
Konrád György
Notę wprowadził(a): WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Moja praca przypomina operację - mówi kurator T. - w której chirurg zaszywa świeżo otwartą ranę, nie usunąwszy nowotworu". W biurokratycznej machinie tytułowy bohater jest tylko bezimiennym trybem, rozgoryczonym pracownikiem opieki społecznej, który w ramach urzędniczej służby uczestniczy w życiu swoich podopiecznych, postaci często tragicznych, niekiedy odstręczających, a bywa, że i komicznych.

"Oscylujący między chłodnym obiektywizmem a fantas­magorią kurator przygląda się człowiekowi z jego eskapistycznymi odruchami, a także społeczeństwu, nazbyt chętnie dzielącemu jednostki na »lepsze« i »gorsze«, »zdrowe« i »niepełnowartościowe«. Niemniej nawet tam, w bezdusznym urzędzie i w rzeczywistości zdominowanej przez pragmatyczność i materializm, dochodzi do głosu ludzka solidarność".

Karolina Wilamowska

[Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", 2021]

Użytkownik: jolietjakeblues 31.08.2022 09:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Moja praca przypomina op... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
György Konrád urodził się w 1933 roku w Berettyóújfalu koło Debreczyna, zmarł 13 września 2019 roku w Budapeszcie. Pisarz i eseista, pełniący w latach 1990-1993 funkcję prezydenta Międzynarodowego PEN Clubu.

Urodzony w rodzinie żydowskiej, jako dziecko cudem uniknął wywiezienia do Auschwitz. Po wojnie ukończył hungarystykę na budapeszteńskim uniwersytecie ELTE, później parał się różnymi zajęciami: uczył, redagował, wykonywał prace fizyczne. Pracował też w ośrodku opieki społecznej, a zdobyte wówczas doświadczenie wykorzystał przy pisaniu debiutanckiej powieści "Kurator", która przyniosła mu rozgłos w kraju i za granicą. Ze względu na działalność dysydencką był represjonowany przez władze komunistyczne, publikował jedynie w węgierskiej prasie podziemnej i na Zachodzie. Do jego najważniejszych książek zalicza się: "A városalapitó" (Założyciel miasta), "A cinkos" (Wspólnik), "Antipolitika" (Antypolityka), "Kerti mulatság" (Zabawa w ogrodzie) i "Elutazás és hazatérés" (Wyjazd i powrót do domu).