Dodany: 28.04.2022 09:51|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Festiwal Conrada powraca w październiku!

Po spowodowanej pandemią przerwie Festiwal Conrada powraca do formuły spotkań stacjonarnych. Najważniejsze wydarzenie literackie w Polsce odbędzie się w dniach 24–30 października w Krakowie. Jednym z gości będzie Abdulrazak Gurnah, urodzony na Zanzibarze brytyjski pisarz uhonorowany Nagrodą Nobla za rok 2021.

Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu Conrada będą WSPÓLNOTY. - Słownik podpowiada, że wyraz wspólnota posiada trzy znaczenia. Po pierwsze, odnosi się do cechy współdzielonej przez pewną grupę. Po drugie, oznacza to, co zespala i łączy jakieś elementy w zbiór. I wreszcie po trzecie, wskazuje na grupę osób związanych tym samym rodowodem, jedną kulturą lub podobnym celem – mówił dyrektor programowy Festiwalu Conrada, Grzegorz Jankowicz. Jak zauważył, pozornie oczywiste pojęcie wspólnoty wywołuje szereg wątpliwości niedających się łatwo rozstrzygnąć.

Całoroczny cykl festiwalowy zainauguruje spotkanie z Abdulrazakiem Gurnahem. Ten brytyjski pisarz i emerytowany wykładowca Uniwersytetu w Kent został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 2021 roku. Urodził się na Zanzibarze, wyspie u wschodnich wybrzeży Afryki, targanej w XX wieku przewrotami, rewolucjami i konfliktami, z której w latach sześćdziesiątych uciekł do Anglii. Jego zainteresowania naukowe i tematy podejmowane w twórczości związane są z doświadczeniem uchodźstwa, rozdarcia między kulturami, budowania tożsamości i życia w nowym, obcym miejscu.

Festiwal Conrada gościć będzie także Carmen Marię Machado, pisarkę i wykładowczynię Uniwersytetu w Pensylwanii. Jej teksty publikowane są na łamach tak prestiżowych czasopism jak „New Yorker” czy „New York Times”. Tematy, które porusza w opowiadaniach, dotyczą cielesności kobiet i kontroli nad ciałem. Szerokie zainteresowanie wzbudziła powieść autobiograficzna "W domu snów", stanowiąca analizę toksycznego związku, ale i stereotypowej percepcji związków lesbijskich.

Innym potwierdzonym gościem jest Roberto Esposito, który zasłynął oryginalnymi koncepcjami wspólnoty oraz biopolityki. Obecnie wykłada w prestiżowej Scuola Normale Superiore w Pizie. Esposito wielokrotnie nawiązywał dialog z filozofami i filozofkami z różnych krajów. W przekładzie na język polski ukazały się jego "Pojęcia polityczne. Wspólnota, immunizacja, biopolityka".

W Festiwalu Conrada udział weźmie także Eva Meijer, holenderska pisarka, artystka plastyczka oraz autorka tekstów piosenek i ich wykonawczyni. W 2017 roku na Uniwersytecie w Amsterdamie obroniła doktorat z filozofii, za który została nagrodzona Praemium Erasmianum Dissertation Prize. Zainteresowania Meijer koncentrują się na kwestiach związanych z językiem i sprawiedliwością społeczną, a także komunikacją zwierząt. Jest autorką dwunastu książek, które zostały przetłumaczone na osiemnaście języków i nominowane do wielu nagród literackich. Po polsku ukazały się: "Granice mojego języka", "Dom ptaków", "Języki zwierząt", a także "Zwierzęta mówią. W stronę demokracji międzygatunkowej".

Tradycyjnie, cały festiwal zakończy Gala Nagrody Conrada, wyróżnienia za najlepszy debiut przyznawanego od 2015 roku. Należy ona do najważniejszych laurów literackich w kraju. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych. Nagroda obejmuje także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach "Tygodnika Powszechnego". Pięć nominowanych tytułów zostanie ogłoszonych 3 października, a laureatka bądź laureat – 30 października. Dotychczas Nagrodę Conrada otrzymały: Liliana Hermetz, Żanna Słoniowska, Anna Cieplak, Weronika Gogola, Olga Hund, Dorota Kotas i Elżbieta Łapczyńska.

Organizatorami Festiwalu Conrada są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Źródło: conradfestival.pl
Zdjęcie: conradfestival.pl