Dodany: 29.03.2021 13:06|Autor: fugare

Kot Dalajlamy

Dobrze byłoby zamienić się z kotem Dalajlamy, choćby na jeden dzień. Motywacja działania kota jest bezpośrednia i nie obarczona powszechnym, ludzkim grzechem manipulacji. Manipulacji faktami, sytuacjami, ludźmi, a wszystko po to by poczuć się trochę lepiej w ludzkiej skórze. Kot w swojej kociej, czuje się bardzo dobrze i nie potrzebuje podziwu i dowodów oddania od innych kotów. Pozostawanie w kontakcie z rzeczywistością dziejącą się w tym momencie, kot ma w małym pazurku. Nie oddaje się wspomnieniom swojego traumatycznego dzieciństwa i nie planuje kolejnych wakacji. Tak, dobrze byłoby poznać jeden dzień z życia kota, a już szczególnie kota Dalajlamy.

"Tylko jeśli pozbędziemy się obsesji wyszukiwania sztucznych powodów do dumy z naszej zbiorowej przeszłości i zamiast tego będziemy potrafili docenić motywacje leżące u podstaw naszych obecnych działań, wówczas będziemy mogli powiedzieć, że słowo kamma odzyskało znaczenie, jakie przypisuje mu buddyzm."

Szlachetna strategia: Artykuły ścieżki buddyjskiej (Bhikkhu Thanissaro)

"Okazuje się, że uszczęśliwia cię nie to, co robisz. Szczęście zależy od tego, czy jesteś wówczas uważny. Najważniejsze, by zachować bezpośrednią łączność z rzeczywistością, skupiać się na tym, co jest tu i teraz. A nie z narracją - narysował palcem kółeczko na skroni. - Czyli: myśleć o wszystkim, tylko nie o tym, co teraz robisz."

"- Dharma to podróż wewnętrzna - powiedział gesze kładąc rękę na sercu. - Nie chodzi o to, by mówić, że jest się buddystą, ubierać się jak buddysta czy nawet wierzyć, że jest się buddystą. Bo co to jest "buddysta"? - Rozłożył ręce. - To tylko słowo. Pewna etykieta. Jaka jest wartość etykietki, jeśli produkt nie jest autentyczny? To jak fałszywy roleks."

Kot Dalajlamy (Michie David)