Dodany: 31.08.2020 04:08|Autor: yyc_wanda

Przeczytane Q3, 2020

LIPIEC
I’d Rather be Reading: The Delights and Dilemmas of The Reading Life – Anne Bogel (US/KY-2018) ocena: 3,5
Zbiór mini-esejów literackich. W większości kręcą się wokół zwyczajów i praktyk czytelniczych autorki. Tematy niezbyt oryginalne, do tego potraktowane powierzchownie, bez głębszych przemyśleń. Anne Bogel jest blogerką i te teksty pasowałyby bardziej do jej bloga niż wydania książkowego. Ale każdy kto lubi lektury z gupy „o książkach i czytaniu” znajdzie tam coś dla siebie.
Goodreads: średnia ocena: 4,06 / ilość ocen: 11.999
Czytatka: Anne Bogel lubi czytać

Medical Medium Liver Rescue – Anthony William (US/FL-2018); ocena: 6
Medical Medium czyli Anthony William w czwartej odsłonie. Tym razem wszystko na temat wątroby. William nie ma medycznego wykształcenia, przekazywane przez niego wiadomości pochodzą głównie od współpracującego z nim Ducha (Spirit of Compassion). Ogrom wiedzy zawarty w tej książce jest imponujący. Po jej przeczytaniu patrzę na pracę mojego organizmu z zupełnie nowej perspektywy. I metodą małych kroczków wprowadzam nowe zasady odżywiania się, mając na względzie ten właśnie organ.
Goodreads: średnia ocena: 4,12 / ilość ocen: 1,148
Czytatka: Wątroba – organ, który ratuje nam życie

SIERPIEŃ
Ruth’s Journey: The Authorized Novel of Mammy from Margaret Mitchell’s Gone With the Wind – Donald McCaig (US/VA-US/GA-2014); ocena: 2
Książka McCaiga, nawiązująca do słynnej powieści Margaret Mitchell i autoryzowana przez Mitchell estate, w sposób sztuczny i na siłę podpina się do słynnego oryginału. Pełno tu krótkich i niezbyt interesujących historyjek, wykreowanych tylko po to, by stworzyć tło i nawiązanie do bohaterów z „Przeminęło z wiatrem”. Główna bohaterka niewiele ma wspólnego z Mammy O’Hara, Scarlett, a raczej Miss Katie, jest całkowicie nie do rozpoznania, a inni bohaterowie pojawiają się na krótko tu i tam po to, by przypomnieć czytelnikom, że obracamy się w tym samym środowisku, w którym wyrastała Scarlett O’Hara. Książka skierowana do fanów PzW, ale podejrzewam, że usatysfakcjonuje nielicznych.
Goodreads: średnia ocena: 3,33 / ilość ocen: 2,372
Czytatka: Mammy Ruth, czyli odcinanie kuponów od dobrze sprzedającego się tematu

Siedem śmierci Evelyn Hardcastle (Turton Stuart) (UK/Eng-2018); ocena: 3
Dość ciekawy pomysł – mężczyzna z amnezją uwięziony w ciałach obcych mu osobników, o których nic nie wie. Przeżywa ten sam dzień kilkakrotnie, za każdym razem jako inna osoba. Osiem dni, osiem różnych perspektyw na wydarzenia jednego dnia, dnia w którym ginie Evelyn Hardcastle. Jeśli nasz bohater odgadnie kto jest mordercą, zwrócona zostanie mu pamięć i jego osobowość.
Powieść zaczyna się intrygująco. Wraz z głównym bohaterem próbujemy rozeznać się w sytuacji, a każdy nowy dzień, oprócz początkowego szoku, przynosi nowe szczegóły. Po wstępnych próbach ucieczki z tego odludnego miejsca, mężczyzna musi pogodzić się z faktem, że wyjście jest tylko jedno – poprzez odgadnięcie kryminalnej zagadki. Zaczyna przykładać się do rozwiązania łamigłówki, starając się połączyć różne fragmenty przeżywanego dnia i opowieści o wydarzeniach z przeszłości w jedną całość. Co z tego wyniknie – dowiemy się w kulminacyjnym ósmym dniu.
Początkowo powieść mnie wciągnęła, ale około dnia piątego miałam już dość powtarzających się sekwencji, natłoku osób pozbawionych jakiejkolwiek indywidualności, głównego bohatera, który był cieniem samego siebie, wielkiego zamieszania spowodowanego przeskokami w czasie i zmianą perspektyw co rusz nowego narratora. A kiedy w końcu zagadka została rozwikłana... po prostu opadły mi ręce. Z takim nagromadzeniem bzdur w ostatnich 2-3 rozdziałach już dawno się nie spotkałam. Ocena 3 dotyczy głównie samego pomysłu i dość ciekawie zapowiadającego się początku powieści. Im dalej w tekst, tym było gorzej. Przez większość powieści autor raczy nas mało znaczącymi fragmentami, które wnoszą niewiele informacji, po to by na koniec zasypać nas lawiną wydarzeń i mało prawdopodobnych wyjaśnień.
B-netka: średnia ocena: 4,50 / ilość ocen: 112
Goodreads: średnia ocena: 3,90 / ilość ocen: 122.018

WRZESIEŃ
Geniusz w genach: Medycyna epigenetyczna i nowa biologia intencji (Church Dawson) (US-TX-2007); ocena: 5
Epigenetyka – nowa nauka, według której to nie geny decydują o naszym zdrowiu i nawykach, lecz sygnały z zewnątrz, które je aktywują lub dezaktywują. Trochę o psychologii energetycznej i epigenetycznych metodach leczenia. Dość dużo konkretych wiadomości z biologii i genetyki, przez co niektóre rozdziały czyta się jak podręcznik do biologii.
Goodreads: średnia ocena: 4,14 / ilość ocen: 307
Czytatka: Epigenetyka – czyli stres zabija, uśmech leczy

Przeżyłem, więc wiem: Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich (Szafirski Ryszard, Tasz Klaudia) (Pol-2014); ocena: 5,5 (własna półka)
Wspomnienia wybitnego polskiego himalaisty, a zarazem przegląd polskich wypraw wysokogórskich w latach 1960-1980. Poznajemy sławy polskiego himalaizmu, peerelowską rzeczywistość, problemy organizacyjne, górskie dramaty i sukcesy, a wszystko to opowiedziane z gawędziarskim zacięciem i humorem.
B-netka: średnia ocena: 4,68 / ilość ocen: 11
Goodreads: średnia ocena: 4,07 / ilość ocen: 15
Recenzja: Pokolenie 62 i góry najwyższe

Picie: Opowieść o miłości (Knapp Caroline) (US/MASS/Boston-1996); ocena: 3,5
Wspomnienia „high functioning alcoholic” jak sama siebie określa autorka. Czy rzeczywiście tak świetnie funkcjonowała? Po przeczytaniu książki można mieć pewne wątpliwości. Jazda po pijanemu, a czasem nawet na granicy urywającego się filmu, kiedy na następny dzień nie pamiętała jak znalazła się w domu ani gdzie zaparkowała samochód i kręciła się po okolicy 30-40 minut zanim go odnalazła, trudno nazwać „high functioning”. To raczej pijackie szczęście, że nigdy nie spowodowała wypadku i nie miała do czynienia z policją.
Autorka ma tendencje do wybielania swojej przeszłości, wymyślania powodów, które popychały ją w stronę nadmiernego picia i szukania osób, które mogłaby obwiniać za swoje zachowanie. Wiele powtórzeń, jakby w jej życiu, oprócz długiej listy wypijanych trunków i równie długiej listy osób towarzyszących jej w tym nałogu, nic ciekawego się nie działo. Do tego sucha, pozbawiona emocji narracja nie czyni tej książki zbyt interesującą.
B-netka: średnia ocena: 4,56 / ilość ocen: 45
Goodreads: średnia ocena: 4,06/ ilość ocen: 16.855