Dodany: 20.07.2020 06:42|Autor: Jusztuczka

Czy śmieci naprawdę nam zagrażają?

"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" to książka napisana przez Gerdę Raidt i wydana w 2019 roku przez Wydawnictwo Babaryba. Jest ona laureatem konkursu o tytuł Mądrej Książki, nadawany przez portal Mądre Książki przy współpracy z UJ.

Temat, o jakim traktuje, jest nam, dorosłym, doskonale znamy. Śmieci są wszędzie wokół nas, nie znikają ot, tak, po ich pozbyciu się w śmietniku. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, dużo kupujemy, dużo wyrzucamy. I choć o tym wiemy, nadal nic z tym nie robimy, a śmieci wręcz nas zalewają. Dawniej były tylko na wysypiskach, a teraz? Obecnie śmieci znajdziemy w parkach, lasach, morzach, oceanach, a nawet w kosmosie, na Księżycu czy na Marsie.
Jest to niezwykle zatrważające. Powinniśmy przystopować, ponieważ zwłaszcza plastik jest niezwykle niebezpieczny i potrafi wyrządzić wiele szkód. Wystarczy przyjrzeć się ogromowi plastiku zalegającego w oceanach i morzach, który sprawia, że wiele zwierząt morskich ginie.

Książka "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" przeznaczona jest dla dzieci, które muszą zrozumieć, do czego prowadzi obecne życie. Przypomina czytelnikom, że jeszcze niedawno naszych dziadków nie było stać na ciągłe kupowanie, dlatego wiele rzeczy się naprawiało czy też przetwarzało w jakikolwiek sposób. Ponadto zakończenie pokazuje, że można żyć, wytwarzając w ciągu roku jedynie słoik śmieci. Może w przyszłości życie w zgodzie z zasadą zero waste będzie jedynym wyjściem?

Opinia ukazała się na moim instagramie oraz na stronach księgarń internetowych.