Dodany: 28.03.2020 14:42|Autor: Martak180

Zmuszona do zabójstwa

Stephanie King w rezydencji Marka Northona znajduje ciała dwóch brutalnie zamordowanych osób. Ciszę burzy płacz małego dziecka, a po chwili jęk bólu. Jedna z ofiar jeszcze żyje. Śledztwo prowadzi inspektor Angus Brodie, a członkiem jego zespołu jest właśnie Steph; prywatnie nie jest z tego powodu zbyt szczęśliwa. Sprawa zabójstwa znanego fotografa jest skomplikowana i powiązana z wątkiem miłosnym, z jego partnerką Evie. I ona, i Cleo skrywają tajemnice, ma je także Stephanie King. Jednak żadna z nich nie została określona jako ta zła czy dobra.
Autorka zaprasza czytelnika do sądu, by uczestniczył w procesie jako dodatkowy członek ławy przysięgłych, który ma wybierać między domniemaniami a bezspornymi faktami. Nie wiedziałam, czy to morderstwo zaplanowane z zimną krwią, czy wypadek. Ciekawiła mnie prawda.

Mocny prolog wciąga w akcję i intryguje, lecz wydarzenia sprzed trzech miesięcy, opisane w pierwszej części już mnie tak nie ciekawiły, choć słówko lub zdanie rzucone tu i tam powodowały, że nie mogłam opowiedzieć się po stronie jednej z bohaterek. O ile w części drugiej przewidziałam wyrok, o tyle w ostatniej niczego nie byłam pewna oprócz rosnącego napięcia i mnożących się pytań. Autorka prowadziła mnie przez meandry umysłu i psychiki kobiet. To silne osobowości, stojące naprzeciwko siebie w konflikcie o Marka.

„Zmuszona, by zabić” to świetny thriller psychologiczny. Na mroczny klimat powieści -oprócz niejasnej zbrodni - składa się niezwykły dom nad przepaścią z widokiem na ocean, pogoda i emocje bohaterów. Postacie, znakomicie scharakteryzowane, przychodzą ubrane we własne myśli, uczucia, problemy, sympatie i antypatie, cele i motywacje. Stopniowo odsłaniają swe prawdziwe oblicze aż do zaskakującej finalnej sceny. Zagmatwane relacje między bohaterami nie ułatwiają czytelnikowi rozwiązania zagadki kryminalnej ani dokonania trudnego wyboru moralnego. Historia, napisana prostym stylem i przystępnym językiem, opowiadana jest w narracji pierwszo- i trzecioosobowej z perspektywy trzech kobiet: Evie, Cleo, Steph.

Kiedy i jak rodzi się zbrodnia? Czy zaczyna się od pierwszej myśli o jej popełnieniu, czy w momencie jej popełniania? Spróbujcie odpowiedzieć na te pytania po lekturze tego thrillera. Nie będzie łatwo. Dwie rzeczy są pewne: że łatwo ulegamy pozorom oraz, że nieważne, jak blisko z kimś jesteśmy, bo i tak naprawdę nie znamy go do końca.

Recenzja została opublikowana również na innych stronach internetowych.