Dodany: 13.01.2020 17:38|Autor: yyc_wanda

Notki filmowe (11-12/2019)

Według oceny:

Sully (USA-2016); ocena: 10/10
15 stycznia 2009 roku, kiedy samolot Airbus A320 zderzył się ze stadem gęsi, kapitan Chesley Sullenberg (Sully) podjął ryzykowną decyzję wodowania na rzece Hudson w centrum Nowego Jorku. Jako że wszyscy przeżyli, Sully został okrzyknięty bohaterem, a samo wodowanie „cudem na rzece Hudson”.
Ale czy Sully na pewno był bohaterem, czy może nieodpowiedzialnym ryzykantem, który swą pochopną decyzją wystawil życie załogi i 155 pasażerów na śmiertelne niebezpieczeństwo? The National Transportation Safety Board prowadzący dochodzenie sugerował, że jeden z silników ciągle pracował i piloci powinni byli zawrócić i lądować na przygotowanym do tego lotnisku. Jaka była prawda?
Świetny, trzymający w napięciu film.
Reżyseria: Clint Eastwood
W rolach głównych: Tom Hanks, Aaron Eckhart
Scenariusz oparty na wspomnieniach Chesley (Sully) Sullenberga „Sully: My Search for What Really Matters”. Koniecznie do przeczytania.

Cuda z nieba / Miracles from Heaven (USA-2016); ocena: 10/10
Czy może być większa tragedia jak śmiertelna choroba dziecka? Kiedy u 10-letniej Anny Beam stwierdzono rzadką i niewyleczalną chorobę, życie rodziny zamienia się w koszmar. Ale rodzice, a zwłaszcza matka dziewczynki, nie poddają się i robią wszystko co w ludzkiej mocy, by uratować dziecko.
Film oparty na autentycznych wydarzeniach. Wstrząsający, a jednoczenie podnoszący na duchu. Trudno jest patrzeć na cierpienie dziecka oraz ból i dewastację jaką ta sytuacja przynosi rodzinie. Z drugiej zaś strony zaangażownie osób postronnych i chęć niesienia pomocy w sprawach małych i większych napełnia otuchą i wiarą w człowieka. Film, o którym trudno będzie zapomnieć, jak i o rodzinie, która przeżyła ten koszmar.
Doskonała gra aktorska, która podnosi autentyczność tej historii do nowego wymiaru.
Reżyseria: Patricia Riggen
W rolach głównych: Jennifer Garner, Kylie Rogers

Marley and Me (USA-2008); ocena: 10/10
Powtórka - i jak dawniej bawi i wzrusza. Marley jest wiecznym utrapieniem, jego ciągłe psoty i wariackie zachowanie nie raz doprowadzały właścicieli do szału, co nie zmienia faktu, że kochali go tak, jak kocha się niesforne dziecko. Piękny film o psie, o rodzinie, o wyrzeczeniach i radościach.
Myślę, że czas powtórzyć sobie też książkę.
Reżyseria: David Frankel
W rolach głównych: Owen Wilson, Jennifer Aniston

Jeden dzień/One day (UK/USA-2011); ocena: 9/10
After graduation Emma i Dexter spędzają razem romantyczną noc, po czym każde z nich idzie swoją drogą. Dexter wyjeżdża do Paryża, gdzie robi błyskawiczną karierę w show biznesie. Emma przenosi się do Londynu, gdzie, pomimo wielkich nadziei pokładanych w tym mieście, wiedzie skromne i mało atrakcyjne życie, pracując jako kelnerka. Oboje jednak utrzymują kontakt i tradycyjnie spotykają się raz w roku, by uczcić pamięć romantycznej przygody.
Bardzo ciekawy i nietypowy romans o dwójce przyjaciół, których życiowe ścieżki splatają się i rozchodzą, a oni sami przeżywają wzloty i upadki w życiu prywatnym i zawodowym. Doskonała gra aktorska, która podnosi walory tego filmu.
Scenariusz oparty jest na powieści Davida Nicholsa pod tym samym tytułem.
Reżyseria: Lone Scherfig
W rolach głównych: Anne Hathaway i Jim Sturgess

Wielkie kłamstewka/Big Little Lies (USA-2017); HBO TV series (7 odc.); ocena: 7/10
Akcja powieści rozgrywa się w Sydney, Australia, ale na potrzeby filmu przeniesiona została do Monterey, California. Jest to historia trzech przyjaciółek, których dzieci chodzą razem do szkoły, ich problemów rodzinnych i sekretów, które starają się ukryć przed światem.
Ponieważ czytałam powieść Liane Moriary wcześniej, serial nie wywarł na mnie wielkiego wrażenia. Bezapelacyjnie, książka podobała mi się bardziej, choć muszę stwierdzić, że film podąża dość dokładnie za akcją powieści. Może to kwestia zbytniej dokładności i rozpisania serialu aż na 7 odcinków (6 godz.)? A może w oglądaniu filmu przeszkadzał mi fakt, że znałam już treść z wcześniej przeczytanej powieści? Należę do tej nielicznej grupy osób, które preferują oglądanie filmu na świeżo, przed czytaniem książki.
Reżyseria: David E. Kelly
W rolach głównych: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley

Ella i John/Leisure Seeker (Włochy/Francja-2017); ocena 7/10
Starsze małżeństwo, Ella i John Spencer, wsiadają w trailer pamiętający czasy ich młoodości i udają się, w tajemnicy przed rodziną, w niebagatelną wyprawą z Bostonu do KeyWest, by zwiedzić dom, w którym mieszkał Ernest Hemingway. Było to zawsze marzeniem Johna, byłego profesora anglistyki i wielbiciela prozy Hemingwaya. Ella decyduje się na tę szaloną podróż i związane z nią niebezpieczeństwa, wiedzęc że cierpiącemu na demencję mężowi niewiele już zostało czasu, by zaliczyć taką wyprawę.
Film, choć obfituje w zabawne momenty, jest smutną wiwisekcją człowieka popadającego w coraz większą degradację i niszczonego tą straszną chorobą. Ale jest również dowodem na to, że miłość może przetrwać najcięższą próbę.
Choć film ogranicza się w zasadzie do dwóch bohaterów, a temat jest raczej mało rozrywkowy, doskonała gra aktorska sprawia, że z zainteresowaniem śledzimy przebieg wypadków.
Scenariusz oparty na powieści Michaela Zadooriana.
Reżyseria: Paolo Virzi
W rolach głównych: Helen Mirren, Donald Sutherland

Roma (Mexico/USA-2018); ocena: 6/10
Mexico City, rok 1970/71. Film przedstawia jeden rok z życia bogatej meksykańskiej rodziny i ich służącej Cleo. Film nawiązuje do wspomnień z dzieciństwa reżysera Alfonso Cuarona. Nostalgiczny, w czarno białej kompozycji, z akcją zredukowaną do minimum. Ot, takie sobie sprawy małe i duże dnia codziennego. W tle rozruchy studencke z 1971 roku.
Scenariusz i reżyseria – Alfonso Cuaron
W rolach głównych: Yalitza Aparicio, Marina de Tavero

Bankier oporu/The Resistance Banker (Holandia-2018); ocena: 6/10
Historia dwóch braci bankierów, którzy w okupowanym przez nazistów Amsterdamie, wspomagali ruch oporu finansowo, defraudując milliony dolarów pod nosem Niemców, w przejętym przez nich banku. Przedsięwzięcie, które wymagało oprócz znajomości finansów i stalowych nerwów także wystawienie na ryzyko życia, nie tylko swojego, ale rodziny i współtowarzyszy. Film oparty na wydarzeniach autentycznych.

Turner and Hooch (USA-1989); 6/10
Taka sobie komedyjka z policjantem i psem w rolach głównych. Turner należy do osób zorganizowanych i lubiących porządek, co ciężko pogodzić z obecnością wiecznie zaplutego French Mastiffa, który jak buldożer sunie przez jego mieszkanie, niszcząc wszystko co na drodze. Ale co się nie robi dla sprawy. Hooch jest jedynym świadkiem morderstwa i dlatego Turner cierpliwie znosi jego wybryki, mając nadzieję, że wcześniej czy później pies zaprowadzi go do mordercy. Komedyjka może nie najwyższych lotów, ale para Turner-Hooch doskonała!
Reżyseria: Roger Spottiswoode
W roli głównej: Tom Hanks

Notki filmowe 01-03, 2018

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 13.01.2020 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Według oceny: Sully (U... | yyc_wanda
Co do "Wielkich kłamstewek" - też mam wrażenie, że książka lepsza, serial już mnie tak nie wciągnął (oglądałam w jakiś czas po przeczytaniu).
"Jeden dzień" - właściwie trudno mi powiedzieć, czy bardziej mi się podobała powieść, czy film (tu odwrotnie, najpierw widziałam ekranizację, potem czytałam).
"Sully" - film świetny; wspomnienia bohatera pewnie niewydane po polsku, szkoda, bo małżonkowi na pewno by taka lektura odpowiadała.
A "Ellę i Johna" (polski tytuł "Leisure Seeker") chętnie bym zobaczyła, dzięki za rekomendację!
Użytkownik: yyc_wanda 13.01.2020 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do "Wielkich kłamstewe... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ella i John – tytuł uzupełniony, dziękuję.
Gorąco polecam ten film. Oceniłam go na 7/10, ale z perspektywy czasu uważam, że zasługuje na więcej. Często wracam do niego myślami i pamiętam każdy szczegół. A to chyba najlepsza rekomendacja.