Dodany: 08.02.2019 16:32|Autor:

Książka: Błogie odwroty
Lahens Yanick
Notę wprowadził(a): Rosco

Polifoniczna powieść, której akcja toczy się w dzisiejszym Port-au-Prince, stolicy Haiti.

Kilka miesięcy po zabójstwie sędziego, który za wszelką cenę pragnął zachować niezależność, nikt z jego bliskich nie potrafi pogodzić się ze stratą. Osierocona córka, żona i szwagier próbują odgadnąć zagadkę jego śmierci. Misternie zbudowana intryga trzyma w napięciu, ale nie ona jest w powieści najważniejsza. Ważniejsze jest tu oszałamiające, niebezpieczne, a zarazem piękne i rozbudzające zmysły miasto oraz ludzie, którzy je tworzą, z całym bogactwem ich uczuć, marzeń, pragnień i niespełnień. Ważne są także proste pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi: gdzie kończy się niewinność a zaczyna współudział? Co to znaczy być odważnym? Gęsta, pulsująca proza, w której słychać echa Baldwina, Marqueza i Frankétienne’a oraz dźwięki nie tylko haitańskiej muzyki.

Poruszająca powieść bez granic, która przenosi nasz wzrok "tam, gdzie nie chcemy już patrzeć".
"Le Nouveau Magazine Littéraire"

Yanick Lahens.
Jedna z najwybitniejszych haitańskich pisarek. Urodziła się w Port-au-Prince, studiowała we Francji, mieszka i tworzy na Haiti. Pisze powieści, opowiadania, eseje. Opublikowała kilka powieści i zbiorów opowiadań. W 2010 roku po trzęsieniu ziemi napisała głośny esej "Failles".

Jej powieść "Bain de lune" została uhonorowana nagrodą Femina w 2014 roku.

[Wydawnictwo Karakter, 2018]