Dodany: 06.09.2018 22:53|Autor:

Książka: Czarny Młyn
Szczygielski Marcin
Notę wprowadził(a): margines

Grand Prix II Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.

Młyny. Mała zapomniana wioska leżąca w cieniu ruin ogromnego wypalonego wiatraka na spłachetku ziemi zamkniętym w martwym trójkącie - między lasem słupów wysokiego napięcia, bagnami zatrutymi przez toksyczne odpady a autostradą.
Nikt niczego nie uprawia, bo rośliny nie rosną w skażonej ziemi, nikt też nie hoduje zwierząt, bo nie chcą one tu mieszkać. Nie działają telefony, nie można połączyć się z internetem, nie odbierają nawet telewizja i radio. To ponure, nieprzyjazne miejsce, skąd wszędzie jest za daleko, to cały świat jedenastoletniego Iwo, jego siostry Meli i grupy ich przyjaciół.
Pewnego letniego popołudnia ramiona spalonego wiatraka zaczynają się obracać, a we wsi następuje seria dziwnych, trudnych do wyjaśnienia zjawisk, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót. Wkrótce okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem mogą się zmierzyć jedynie Iwo, Mela i reszta dzieci. Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna, zapanować nad obudzoną w nim niszczycielską mocą i zapobiec zagładzie wioski?

II Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren
Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”

Grand Prix oraz I Nagroda Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Fundacji PZU - Partnera Strategicznego Konkursu.

Wiek 10+

[Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, 2015]