Dodany: 21.08.2018 13:51|Autor:

Wojciech Śleszyński, prof. nadzw. dr hab. - historyk i politolog. W latach 2008-2012 dyrektor Instytutu Historii i Nauk Politycznych, a obecnie dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Badacz pogranicza polsko-liewsko-białoruskiego w XX i XXI wieku oraz redaktor i wydawca materiałów archiwalnych przechowywanych w zbiorach na terenie Białorusi i Litwy. Z równym zapałem przesiaduje godzinami w zakurzonych czytelniach archiwów, jak i udaje się na wędrówki po zapomnianych rejonach dawnych Kresów Wschodnich. Autor 10 książek i ponad 100 publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą.

Zapraszam Państwa na subiektywną wyprawę po Białorusi. Do moich własnych miejsc, gdzie obok siebie mieszają się i przenikają historia, współczesność i pamięć. Stary świat miesza się z nowym, mityczny z rzeczywistym, atrakcyjny ze szkaradnym… Spróbujmy razem zasmakować, poczuć zapach dawnych Kresów, przypomnieć to, co jeszcze pozostało z dawnego wspólnego dziedzictwa Rzeczypospolitej. Nie ma jednych Kresów, są Kresy każdego z nas. Te same, a takie różne.

[LTW, 2013]