Dodany: 24.05.2018 17:19|Autor: antypater

Niewielka opowieść o polskich krzyżowcach.

Młody historyk, pan Szymon Wrzesiński postanowił w swojej książeczce z bardzo sugestywnym tytułem ''Polscy Krzyżowcy'' (link: Polscy krzyżowcy (Wrzesiński Szymon)) opisać dzieje niektórych polskich rycerzy, którzy podjęli krzyż i ruszli na zbrojne pielgrzymki. Obraz polskiego ruchu krucjatowego, który działał w różnych geograficznych kierunkach jest w omawianym opracowaniu przedstawiony w skromny sposób, albowiem szczupła baza źródłowa, jaka jest obecnie dostępna nie pozwala na razie na więcej. Autor poświęca parę stron także, poświadczonym przed dostępne źródła historyczne polskim niezbrojnym pielgrzymom, którzy w różnych to okresach wieków średnich docierali do Ziemii Świętej.

Autor stara się śledzić udokumentowane przykłady uczestnictwa rycerstwa polskiego w najbardziej znanych wyprawach lewantyjskich, przechodząc w swoich wywodzie o chronologicznej strukturze do wypraw przeciwko pogańskim Prusom. W tej drugiej serii wypraw krzyżowych, z racji geograficznej bliskości dość problematycznego celu wypraw, nasze rodzime rycerstwo było żywo zainteresowane i nieraz wykazało się podczas tych przedsięwzięć bojowym męstwem.

Mimo dobrego pomysłu na książkę, w której autor opisuje zaniedbany mocno w naszej literaturze historycznej temat, po lekturze pracy pana Wrzesińskiego czytelnik odczuwa silny niedosyt, co moim zdanien nie powinno mieć miejsca.