Dodany: 18.10.2017 12:42|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Podróż do Lwowa w jeden wieczór

Recenzuje: Marta Rojewska (atram_ent)

Rozpoczynamy, drodzy państwo, podróż do Lwowa przedwojennego. Album „Lwów w starej fotografii” to zbiór prawie stu pięćdziesięciu zdjęć. Czarno-białe, wykonane w latach 1865-1939, prezentują architekturę miasta, życie codzienne jego mieszkańców oraz różne ważne dla niego wydarzenia (jak wyścigi automobili, Targi Wschodnie czy otwarcie nowej opery lwowskiej). Swoje miejsce znalazły tu również zdjęcia z okresu I wojny światowej, a ponadto kilka pocztówek.

Każda fotografia opatrzona jest krótką informacją i datą (czasem orientacyjną) wykonania. Można mieć trochę pretensji do autorów, iż nie postarali się o doprecyzowanie opisów (jeśli na zdjęciu jest kilka osób, w tym kobiet, a opis dotyczy jedynie Miss Polonia, warto byłoby wskazać, która z przedstawionych postaci to właśnie ona). Pochwała należy się natomiast za jakość skanów fotografii i wykonania całej książki. Na marginesie warto też dodać, że podane zostały aktualne nazwy niektórych ulic, dzięki czemu łatwo będzie można odnaleźć te miejsca we współczesnym Lwowie, jeśli ktoś zdecyduje się na podróż do tego miasta. Twórcy albumu korzystali ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Biblioteki Narodowej.

Każda część („Lwów przed pierwszą wojną”, „Lwów zawsze wierny”, „Lwowskie krajobrazy”, „Życie Lwowa”) opatrzona jest krótkim komentarzem Janusza Majewskiego – scenarzysty i reżysera – który we Lwowie urodził się i spędził pierwszych kilkanaście lat życia. Czasem przytacza on własne wspomnienia, czasem niczym kronikarz referuje przedstawione wydarzenia, a czasem puszcza wodze fantazji, dopowiadając historie ludzi przedstawionych na zdjęciach (te fragmenty podobały mi się najmniej – fikcja literacka jakoś tutaj nie pasuje).

Lwów w zasadzie przetrwał w całości do czasów współczesnych – zawierucha II wojny światowej była dla niego łaskawa pod tym względem. Przedstawione na fotografiach mury istnieją do dzisiaj, czasem jedynie lekko zmodyfikowane. Zmienił się jednak charakter miasta, przede wszystkim narodowy, ale też społeczny. Recenzowana publikacja pozwala cofnąć się do tego dawnego, co tu dużo mówić, polskiego miasta. Poruszyło mnie przede wszystkim to, jak bardzo jest ono podobne do przedwojennej Warszawy, znanej mi choćby ze zdjęć mojej prababci.

Koniec podróży. Czas iść spać.

Autor tekstu: Janusz Majewski
Tytuł: Lwów w starej fotografii