Dodany: 30.05.2017 10:03|Autor: ahafia

Czytatnik: Groch z kapustą

"Stulatek ... ", czyli rozrywka w czystej formie

Bohater tytułowy, Allan, w ciągu swojego długiego życia objechał pół świata, poznał jego najważniejszych przywódców oraz brał udział w wielu istotnych dla XX w. wydarzeniach, czym przeskoczył samego Forresta Gumpa. Jako nacja możemy się czuć mile połechtani, bo Polska występuje jako dostawca pierwszorzędnej jakości świeżych kurczaków.

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (Jonasson Jonas) to powieść podróżnicza, przygodowa i awanturnicza, mamy tu też porządny kryminał, elementy romansu, a przede wszystkim wyborną komedię.

Tak anarchistyczną książkę mógł napisać tylko Szwed, obywatel jednego z najbardziej praworządnych państw na świecie. Coś mi się wydaje, że stworzył treść, która dla niego samego jest znacznie większą fikcją literacką, niż dla wielu jego zagranicznych czytelników ;)

Ta powieść to pochwała życia i beztroski, każda z postaci ma na karku co najmniej pół wieku i wie, że w życiu nie warto się przejmować bzdurami, a należy dbać o to, by było miło i przyjemnie, czego wszystkim biblionetkowiczom życzę z całego serca :)

4,5