Dodany: 25.04.2017 22:44|Autor:

Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit 1878/79?-1942); lekarz, pedagog, pisarz, społecznik. Dyrektor Domu Sierot dla dzieci żydowskich, współtwórca Naszego Domu dla dzieci polskich, w których to placówkach realizowano jego autorski program wychowawczy. Członek wielu towarzystw społecznych i oświatowych, wykładowca w seminariach i wyższych uczelniach, prelegent i biegły sądowy w sprawach dzieci. Autor ponad 20 książek (m.in. „Prawidła życia”, „Prawo dziecka do szacunku”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Kajtuś Czarodziej”) i ponad 1400 tekstów publicystycznych opublikowanych w około 100 pismach.

„Dziecko w rodzinie” – pierwsza część tetralogii „Jak kochać dziecko” (wyd. I 1918), to jedno z najważniejszych dzieł w spuściźnie pedagogicznej J. Korczaka. Powstało w czasie I wojny światowej, a dotyczy najprostszych i najbardziej uniwersalnych wymiarów ludzkiego życia. Korczak pisze tu o rodzeniu dzieci, pielęgnowaniu dzieci, wychowaniu dzieci i o mądrej miłości do dzieci. Uczy takiego patrzenia na dziecko, by dostrzec i zrozumieć jego potrzeby. Karmienie piersią, problemy z ząbkowaniem, choroby dziecięce, rozwój fizyczny dziecka – to tylko niektóre problemy, którymi się zajmuje.

Książka wyjątkowa, napisana prostym, obrazowym językiem, z mnóstwem odniesień do praktyki lekarskiej Korczaka. Obowiązkowa lektura dla młodych mam, ojców, opiekunów i dla wszystkich, którym dobro dziecka nie jest obojętne.

„Rok Janusza Korczaka może stać się okazją do refleksji nad trzema ideami korczakowskimi – godnością dziecka, jego prawami i dziecięcym obywatelstwem. Stary Doktor chciał, żeby dzieci zaczęły być traktowane podmiotowo.
Trzeba z nimi rozmawiać, wsłuchiwać się w ich słowa, zrozumieć, poznać i otworzyć się na ich potrzeby, a przede wszystkim mieć dla nich czas.
W roku poświęconym Januszowi Korczakowi zastanówmy się nad tym, co możemy zrobić, by życie dzieci było pełniejsze i bardziej radosne.
Z dzieci, które mają dobre dzieciństwo, wyrosną twórczy i szczęśliwi ludzie”.

Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodnicząca Komitetu Honorowego Obchodów Roku Janusza Korczaka

Książka wydana w ramach Roku Janusza Korczaka

[Rzecznik Praw Dziecka, 2012]