Dodany: 30.09.2016 21:16|Autor:

Książka: Pojazdy Republiki Federalnej Niemiec
Podbielski Zdzisław
Notę wprowadził(a): Cirilla

cytat z książki

Spośród samochodów wyprodukowanych w krajach kapitalistycznych – użytkowanych w Polsce, najwięcej jest pojazdów produkcji Republiki Federalnej Niemiec. Volkswageny, Ople, BMW i Fordy często spotykane są na naszych drogach.
Niniejsza książka, będąca trzecią pozycją z serii "Poznajemy samochody osobowe świata", została poświęcona właśnie pojazdom RFN. Nie jest katalogiem, zaprezentowano w niej te pojazdy, które najczęściej są spotykane w naszym kraju, i te, które są charakterystycznymi reprezentantami przemysłu samochodowego Niemiec Zachodnich. Dlatego zamieszczone tu zostały opisy, np. samochodów nie istniejącej już firmy NSU – modele Prinz 1000 i Ro80. Pojazdy te należały do najciekawszych konstrukcji samochodów, produkowanych seryjnie nie tylko w RFN.

W książce znajdzie Czytelnik opisy wielu samochodów marki Ford. Samochody tej marki są oczywiście wytwarzane również w innych krajach europejskich: w Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii i w Irlandii (Sierra). Przyjęło się nawet określenie Ford europejski, bez wymieniania kraju, w którym znajduje się fabryka danego samochodu. Największą gamę Fordów produkuje jednak RFN.

W zamieszczonym opisie każdego samochodu można znaleźć: krótką historię modelu, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, krótką ocenę samochodu na podstawie jazd zapoznawczych, własności ruchowe oraz podstawowe dane techniczne. Uzupełnieniem opisów samochodów są ilustracje przedstawiające sylwetkę pojazdu oraz niektóre rozwiązania konstrukcyjne.
[...]
Oprócz opisów technicznych poszczególnych modeli samochodów, Czytelnik znajdzie w książce krótką charakterystykę wytwórni tych pojazdów.

Pierwszy rozdział książki zawiera informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń w rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, jakie miały miejsce na obszarach wyznaczonych granicami obecnej RFN – od prac Daimlera i Benza z końca XIX w. do dnia dzisiejszego*.

* Zdzisław Podbielski, "Pojazdy Republiki Federalnej Niemiec", Wydawnictwo Komunikacji i Łączności WKŁ, 1987, str. 7-8.