Dodany: 06.06.2009 20:49|Autor: dansemacabre

Książka: Wyjście z Egiptu
Aciman André

Barwna i osobista Księga Wyjścia...

Piękna, mądra i poruszająca powieść. André Acimana czyta się ze wzruszeniem i to jedna z tych książek, w których opowiadane zdarzenia ożywają tak silnie, jakby nadal miały miejsce. A przecież to przede wszystkim opowieść o tym, co już minęło. O ludziach, którzy tworzyli wielką rodzinę, o Aleksandrii pozwalającej poznać swoje smaki, zapachy i barwy; w końcu o Historii i jej wpływie na sefardyjskich Żydów, którzy od lat dwudziestych do sześćdziesiątych XX wieku próbowali odnaleźć swe miejsce w Egipcie, skąd jednak w końcu musieli odejść…

Problem, z jakim boryka się autor, to niekoniecznie problem własnej rodziny, której skomplikowane dzieje są rekonstruowane na kartach „Wyjścia z Egiptu”. Dla Acimana najważniejsze jest pytanie o to, czy żydowskie pochodzenie powinno napawać dumą, czy też jest powodem do wstydu. Postacie, jakie poznamy w tej książce, trudno jest ocenić jednoznacznie. Niektórzy potwierdzają wszystkie negatywne skojarzenia zrodzone ze stereotypowego myślenia o Żydach. Inni starają się swą żydowskość wtopić w orientalny świat, w którym – jak na ulicach Aleksandrii – mieszają się religie, życiorysy, przekonania i zwyczaje. Znamienne jest to, że opowieść Acimana rozpoczyna się od przedstawienia wuja Wilego, postaci bardzo niejednoznacznej i ekscentrycznej. Opowieść o człowieku, którego autor nie może zrozumieć, daje początek opowieści o Sefardyjczykach, którym trudno było się odnaleźć w Egipcie, ale którzy mieli problemy także sami ze sobą, ze zrozumieniem własnej religii. W rodzinie Acimana przez lata określenie „żyd” było na przemian symbolem dostojeństwa i upodlenia. W finale opowieści także ujawnia się ta niejednoznaczność. Cóż to bowiem za Żydzi, którzy ostatniego wieczoru przed ostatecznym opuszczeniem Aleksandrii mają problem z tym, jak się zachować podczas uczty sederowej? Najtrudniejszy wydaje się jednak problem asymilacji. Rodzina Acimana przez lata usiłuje stać się częścią Aleksandrii, ale przez cały czas z trudem tworzy poczucie wspólnoty między ludźmi tak bardzo od siebie różnymi. Pozostają jeszcze słowa wypowiedziane przez jednego z bohaterów książki, które w pewien sposób ilustrują tezy, o jakich wspominam: „Biedni Żydzi, nigdzie nie jesteście obywatelami, wszędzie zdrajcami, nawet wobec siebie”*.

Jeśli jednak ktoś pomyślał, iż jest to powieść smutna i poważna, jest w dużym błędzie. „Wyjście z Egiptu” to książka barwnie opisująca różnorodność. Babcie, ciotki, wujkowie Acimana, a wokół nich arabska służba oraz ważne egipskie persony. Ludzie w tej książce wciąż się ze sobą ścierają, w każdym rozdziale czuje się ogromne natężenie gwaru, który obrazuje między innymi lingwistyczny tygiel, w jakim znajdziemy język francuski, arabski, sefardyjski ladino, hiszpański, hebrajski i kilka innych. A kiedy słowa z tylu języków nie wystarczą, bohaterowie krzyczą, głośno się śmieją i wydają wiele innych dźwięków służących komunikacji niewerbalnej. Głośno zatem w opowieści Acimana… i mimo wszystko wesoło. Bo to naprawdę ciepła książka o miłości, przywiązaniu i serdeczności, chociaż tak trudno o nich bohaterom mówić wprost.

Spośród wielu fascynujących postaci tej książki wyróżnić trzeba na pewno matkę autora. Gigi, „al-tarsha”, głucha kobieta, która wydaje się słyszeć dużo więcej niż inni, od początku portretowana jest jako osobowość silna i kontrowersyjna. Aciman pokazuje także ogromne pokłady siły i determinacji, których matce nigdy nie brakowało, a które nie zawsze były dane jego ojcu, kiedy musiał podejmować życiowe decyzje. Wspomniany wujek Wili to druga z osób, które wywierają wpływ na dorastającego Acimana. Są także dostojne babcie, które uczą wnuka, czym jest duma oraz – co ważne – interesujące postacie drugoplanowe, egipscy służący, z którymi autor wchodzi w bliskie kontakty.

Myślę jednak, że najważniejszym bohaterem tej książki jest Aleksandria. Bajeczna Aleksandria, której już nie ma i którą Aciman doskonale pamięta. Wycieczki tramwajem, barwna rue Memphis, wybrzeże Morza Śródziemnego i letnia posiadłość rodzinna – wszystko opisane szczegółowo i tak sugestywnie, że podczas lektury chodzi się aleksandryjskimi uliczkami sprzed lat. To także miasto, do którego dopiero po pewnym czasie docierają echa egipskiego przewrotu z 1952 roku. Rodzina Acimana szczyci się koneksjami z królem Farukiem, a tymczasem działania Nasera zmieniają zarówno Egipt, jak i pozycję przybyłych z Konstantynopola Sefardyjczyków. Mimo tego, że z czasem Aleksandria przestaje być dla rodziny autora przyjazna, Aciman zapamiętuje to miasto jako miejsce, w którym nauczył się żyć i z którym wiąże go trwała emocjonalna więź.

To bardzo osobista i ujmująca Księga Wyjścia. Wyjścia, które po latach owocuje powrotem. Wracamy do Aleksandrii lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i dzięki tej książce, zatrzymujemy się tam na dłużej. Po to, by poznać i przeżyć to, co ukształtowało Acimana, a co wciąż jest żywym wspomnieniem.

* A. Aciman, „Wyjście z Egiptu”, tłum. Elżbieta Jasińska, wyd. Czarne, 2009, s. 246.

Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 26.09.2010 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Piękna, mądra i poruszają... | dansemacabre
Dobrze napisane. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale i tak tekst odzwierciedla to, o czym jest powieść. I co najważniejsze zachęca do czytania. Jakiś czas temu przeczytałem i do tej pory mam problem, dlaczego ta książka do mnie nie przemówiła. Często o niej myślę. Coś odkrywam. Sądzę, że jeszcze ją przekartkuję.
Użytkownik: domus1 06.02.2011 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze napisane. Nie ze w... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
A mi najbardziej podoba się opowiadanie o własnej rodzinie przez dziecko. Dzięki temu czytając "Wyjście z Egiptu" wciąż miałem skojarzenia z serialem "Cudowne lata". Tak, ta książka, to takie orientalne "Cudowne Lata"
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 07.02.2011 19:01 napisał(a):
Odpowiedź na: A mi najbardziej podoba s... | domus1
Ja wiem, być może... To również jest piękne. W zasadzie zawsze jest piękne, bardziej wrażliwe, jeżeli stosunki rodzinne opisuje dziecko. Jednakże widząc tylko to, odrzucamy mnóstwo innych spraw. Trzeba pamiętać, że w "Cudownych latach", które skądinąd uwielbiam, bohaterami są dzieci, młodzież, a wszystkie ważne sprawy społeczne, polityczne, ekonomiczne są jednak trochę na uboczu głównego nurtu. Tutaj jest odwrotnie. Dziecięctwo jest w środku poważnych zmian, dziecko obserwuje dorosłych i wyłącznie nimi jest otoczone.
Użytkownik: domus1 09.02.2011 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja wiem, być może... To r... | jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki
Zgadzam się w całej rozciągłości. Narrator koncentruje się na tematach znacznie poważniejszych niż to, czy kocha się w nim dziewczyna z sąsiedztwa, choć i tego typu fragmenty się pojawiają (np cały wątek "szkolny" oraz o korepetytorach - choć tam tez nie jest to w celach, hmm, obyczajowych, a po to raczej by pokazać pewne relacje zachodzące między poszczególnymi narodowościami po przewrocie), ale, jak słusznie zauważyłeś, są na marginesie opowieści. Takie po prostu było moje pierwsze skojarzenie.